Návrh zákona, který má odpolitizovat úředníky, kritizuje opozice i odbory

Politici už by neměli mít takový vliv na chod státní správy. Zajistit to má zákon o státních úřednících, který počítá také se zřízením funkce státního tajemníka nebo se zkouškami pro úředníky. Několikrát přepracovanou novelu z dílny ministerstva vnitra dnes znovu projedná vláda. Podle opozice i nevládních organizací ale předloha odpolitizovaní státní správy nezajistí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Českou republiku už kvůli chybějící normě kritizovala Evropská komise. Vadí jí současná praxe, kdy se úředníci na ministerstvech mění podle toho, jaká strana je zrovna u moci. Také kvůli poslední výtce ze strany Bruselu ministerstvo zákon ještě přepisovalo.

„Zaprvé zásadní připomínky některých ministrů včetně mě a postoj Evropské komise, pro kterou původní návrh nebyl dostatečným odpolitizováním státní správy,“ upřesnila vicepremiérka Karolína Peake.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková zjišťovala, co je vytýkáno návrhu zákona o státních úřednících

Koaliční strany se nově dohodly například na tom, že zřídí post státního tajemníka. Ten bude mít na starost všechny nižší úředníky. Politici si budou moci nadále vybírat jen své náměstky a poradce.

Peake věří, že nový návrh zákona vláda schválí. „Budu pro něj hlasovat. Musím říci, že moje zásadní připomínka, to znamená odpolitizování tak, aby rozhodování v personálních oblastech nebylo v rukách ministra, splněna a vypořádána byla,“ potvrdila.

Podle nevládních organizací přesto návrh politikům zcela nezabrání, aby ovlivňovali výběr svých úředníků a jejich rozhodování. Lenka Petráková z Oživení kritizuje i legislativní proces, vláda podle ní postupuje salámovou metodou.

Schází prý motivace i odpovědnost za chyby

„Kdy na základě kritiky jsou tam dodávána postupně jednotlivá opatření, vylepšení, která ale vzájemně provázána příliš nejsou. Například pozice státního tajemníka, která má být vrcholnou úřednickou pozicí, má být ustanovena na základě politického rozhodnutí, nikoli v otevřeném výběrovém řízení, což samozřejmě vzbuzuje pochybnost o nezávislosti takového státního tajemníka,“ upozornila.

„Zákon nezajišťuje otevřená výběrová řízení na volná pracovní místa, neřeší vůbec systém odměňování, nepřináší tedy žádné motivační prvky, aby kvalitní lidé setrvali ve státní správě nebo naopak noví kvalitní přicházeli do státní správy,“ dodala Petráková.

Podle Věroslava Sobotky z Asociace malých a středních podnikatelů by zase měli úředníci nést větší odpovědnost za svá rozhodnutí.

„Pokud úředník způsobí nějakou škodu, úřad platí ze státní kasy do státní kasy pokutu, to nic neřeší a hlavně to neřeší náhradu škody podnikatelům, kterým chybným rozhodnutím vznikají nemalé problémy. Já tady mluvím hlavně za malé a střední podnikatele a živnostníky, a tam jsou někdy ty následky likvidační. Takže tam bychom rádi viděli ještě nějaký posun,“ vysvětlil.

ČSSD chce připravit vlastní verzi

S finální podobou zákona není dlouhodobě spokojená ani opozice. Sociální demokraté se chystají přijít s vlastním návrhem.

„Jsem přesvědčen, že zákon je postaven na tak špatných principech, že není možné jej opravit ani při jednáních ve výborech. Proto jsme se rozhodli jako sociální demokraté, že připravíme svou verzi zákona, která zakotvuje jak ochranu úředníků před tlaky politiků, tak i vyšší odpovědnost úředníků za svá rozhodnutí,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Pokud Česká republika zákon do konce roku nepřijme, hrozí, že nebude moci čerpat miliardy z evropských fondů. Ladislav Říha z Odborového svazu státních orgánů kritizuje kabinet za to, že se zákonem tak dlouho otálel.

„Co tady chybí, je vize, jak má státní správa vypadat, a zodpovědnost za jednotlivé kroky. Proč není vyvozen nějaký důsledek z toho, jakým způsobem byl vlastně připraven tento zákon o státních úřednících?“ uzavřel.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme