Návrh zákona, který řeší vyvlastnění, se nelíbí opozičním senátorům

Senátoři budou dnes debatovat o zákoně, který má usnadnit budování nových silnic a dálnic - a to tím, že tyto stavby podřizuje veřejnému zájmu. V praxi by zákon znamenal, že pokud stát rozhodne o trase budoucí silnice, bude příslušné pozemky moci získat i bez souhlasu vlastníka, i když ten za ně dostane náhradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice

dálnice | Foto: Jan Rosenauer

Proti zákonu jsou hlavně senátoři ODS. Co se jim na něm nelíbí, řekl předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Milan Balabán. "My se domníváme, že dokonce v některých případech ten návrh zákona může proces zpomalit a zpozdit. Hlavně bych řekl, že ten zákon není o vyvlastňování pozemku. To je jen jedna část a dá se říct, že vyvlastňování už dnes existuje. Otázka jsou právě formy, které jsou v zákoně navrhovány," řekl Balabán.

Zároveň vysvětlil, jak by tyto věci řešili sami: "Za prvé by se měly řešit systémově, měly by se řešit v zákonech, které k tomu přísluší a samozřejmě, pokud se týká vyvlastňování jako takového, je to zejména otázka ceny a nemělo by dojít k narušování práv. My se domníváme, že dokonce je ten zákon v některých případech v rozporu s listinou práv a svobod. A dokonce vláda, která v úvodu ten zákon projednávala, tak měla pochyby o ústavnosti tohoto zákona."

Veronika Malá, Ladislav Hruška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme