Návrh zákona, který řeší vyvlastnění, se nelíbí opozičním senátorům

Senátoři budou dnes debatovat o zákoně, který má usnadnit budování nových silnic a dálnic - a to tím, že tyto stavby podřizuje veřejnému zájmu. V praxi by zákon znamenal, že pokud stát rozhodne o trase budoucí silnice, bude příslušné pozemky moci získat i bez souhlasu vlastníka, i když ten za ně dostane náhradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice | Foto: Jan Rosenauer

Proti zákonu jsou hlavně senátoři ODS. Co se jim na něm nelíbí, řekl předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Milan Balabán. "My se domníváme, že dokonce v některých případech ten návrh zákona může proces zpomalit a zpozdit. Hlavně bych řekl, že ten zákon není o vyvlastňování pozemku. To je jen jedna část a dá se říct, že vyvlastňování už dnes existuje. Otázka jsou právě formy, které jsou v zákoně navrhovány," řekl Balabán.

Zároveň vysvětlil, jak by tyto věci řešili sami: "Za prvé by se měly řešit systémově, měly by se řešit v zákonech, které k tomu přísluší a samozřejmě, pokud se týká vyvlastňování jako takového, je to zejména otázka ceny a nemělo by dojít k narušování práv. My se domníváme, že dokonce je ten zákon v některých případech v rozporu s listinou práv a svobod. A dokonce vláda, která v úvodu ten zákon projednávala, tak měla pochyby o ústavnosti tohoto zákona."

Veronika Malá, Ladislav Hruška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme