Návrh zákona o sociálních službách by měl usnadnit život postiženým

Lidé by v budoucnu měli mít podstatně větší šanci ovlivnit jestli se o ně v tíživé sociální a zdravotní situaci bude starat rodina, asistent nebo půjdou do ústavu. Cestu k tomu má otevřít vládní návrh zákona o sociálních službách, který zatím úspěšně prochází parlamentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez bariér

Bez bariér

Předloha vychází vstříc požadavkům postižených a zásadně mění systém, který v minulosti zvýhodňoval ústavní péči před péčí domácí. Zajistí to takzvaný příspěvek na péči. Postižení si z něho budou moci hradit pomoc jiné osoby nebo organizace.

Samotné poskytování sociální služby vychází ze smluvního principu, což staví člověka v nepříznivé sociální situaci do aktivní role, říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Hodnocení potřeb žadatelů by tím podle něj mělo být objektivnější.

"Příslušným orgánem by měl být úřad práce, který by určil na základě sociálního a lékařského posouzení stupeň závislosti na pomoci jiné osoby. Podle tohoto stupně by příslušný obecní úřad přiznal žadateli odpovídající výši příspěvku na péči," vyjádřil se k návrhu zákona Škromach.

Tento příspěvek by měl nahradit dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu. Jeho hodnota by měla být až trojnásobně vyšší než dnes.

Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása oceňuje na navrhovaných změnách především to, že umožní lidem svobodnou volbu. "Řada lidí bude mít k dispozici asistenta, takže si budou moci lépe hledat zaměstnání. Sami se nejsou schopni dopravovat, protože jsou natolik postižení. Doprava je pro ně limitující, i když mají schopnosti být zaměstnáni," říká Krása.

Užitek z nového systému by měli mít i zdraví lidé, protože v sociálních službách vznikne více pracovních příležitostí.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme