Návrh zákona o střetu zájmů míří do výborů Sněmovny

Poslanci rozhodli, že budou ve výborech Sněmovny podrobněji jednat o vládním návrhu zákona o střetu zájmů. Cílem předlohy je posílit kontrolu majetku politiků a dalších veřejných funkcionářů. Zákon se má týkat nejen členů vlády, poslanců, senátorů a šéfů ústředních státních orgánů jako dosud, ale i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Debata ve Sněmovně ale ukázala, že se zákonodárci pokusí některé představy vlády ještě změnit. Největší výhrady měli opoziční občanští demokraté. Jejich stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má například problém s tím, že by se měly na internetu zveřejňovat i majetkové poměry soudců.

"Nezapomeňme, že soudce rozhoduje často o příslušnících organizovaného zločinu, musí se potýkat s tím, že mu je často i vyhrožováno, a proto není vhodné, aby své majetkové poměry takto zveřejňoval. Myslím si, že by bylo vhodnější, pokud by takováto majetková přiznání byla uložena například u předsedy soudu a v případě nějakého problému, pochybností o tom, zda soudce není koruptivní, by byla vyndána a prozkoumána."

Ministr spravedlnosti Pavel Němec se další podrobné diskusi nad návrhem zákona o střetu zájmů nebrání. Důraz přitom klade na základní ambici normy, kterou je transparentní zveřejnění majetkových poměrů veřejných funkcionářů

"Není to zákon, který by zajistil to, že nebudeme mít děravé silnice, není to zákon proti špatnému počasí, je to zákon k tomu, aby zajistil transparentní poměry veřejných funkcionářů a eliminoval možný střet zájmů individuálních, skupinových, se zájmy státu."

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus návrh vítá nejen jako naplnění slibu volebního programu své strany, ale i jako zákon, který republice schází.

"Potřebujeme jej my jako političtí činitelé, abychom dali najevo, že neděláme žádné nekalosti, a samozřejmě jej potřebují občané České republiky, aby měli jistotu, že pokud někdo nějakým způsobem porušuje normy, tak je tady zákon, podle kterého je možné to postihnout."

O konečné podobě zákona a o jeho přijetí by mohla Sněmovna rozhodnout do konce roku.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme