Návrh zákona oceňující Havlovy zásluhy má podporu celé koalice

Výjimečně se dnes, kvůli Václavu Havlovi, sešla vláda. Vyhlásila třídenní státní smutek od středy do pátku a odsouhlasila vytvoření speciálního zákona, který má ocenit zásluhy první polistopadové hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády se zapsali do kondolenční knihy k úmrtí exprezidenta Václava Havla, Jiří Pospíšil | Foto: Filip Jandourek

„Vláda dnes opravdu přijal návrh zákona, který nese název ‚O zásluhách Václava Havla‘ a víceméně je v zákoně konstatace, Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii,“ potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček mluví o návrhu zákona oceňujícího zásluhy Václava Havla v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že v koalici při formulování zásluh Václava Havla nepanoval žádný rozpor a návrh byl přijat vládou jednomyslně. Zákon podle jeho mínění projde i Poslaneckou sněmovnou, kde bude projednáván už na příští schůzi počátkem února.

„Považuji za šťastnou formulaci, o které e zmínil pan ministr Pospíšil, která bude znít, že Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát, o vznik Československé republiky společně se Štefánikem, Havel o svobodu a demokracii. To je naprosto v pořádku,“ řekl komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

<a href="http://www.rozhlas.cz/zpravy/afrika/_themeline/1476"><img src="https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2512183.jpg" alt="" /></a>

Námitky podle jeho slov mohou mít jen „krajní části politického spektra“.

„Myslím si, že drtivá většina Sněmovny i Senátu ten zákon schválí,“ uvedl Petr Nováček.

Podobný zákon určený Edvardu Benešovi současný prezident Václav Klaus nepodepsal s výhradou, že názor na historii si může každý udělat sám a není k tomu potřeba upravovat legislativu.

Petr Nováček, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme