Návrhy novely lékařské komory by prý znamenaly chaos

Česká lékařská komora ostře odmítla dva návrhy novely o profesních komorách ve zdravotnictví komunistického poslance Jiřího Maštálky. Návrhy předpokládají zrušení povinného členství v komorách a mnoho dalších změn, které by podle prezidenta lékařské komory Davida Ratha vnesly naprostý chaos do zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Vedení komory podezírá Maštálku, že není autorem těchto návrhů. Obě verze jsou totiž diametrálně odlišné a Maštálka prý ani neví, co v nich je. David Rath se domnívá, že jde o objednávku někoho třetího, případně o korupci: "Nelze vyloučit, že za to může mít i nějaký prospěch, buď od zdravotních pojišťoven, kterým to vyhovuje, od farmaceutických firem nebo přímo od paní ministryně, kde ta propojenost těch názorů je velmi blízká."

To Jiří Maštálka zásadně odmítá. "Objednávku samozřejmě vylučuji. To jsou silná slova o zkorumpování a nepochybně bude dost času, aby ten, kdo to říká, aby to prokázal tam, kde je potřeba, možná i u soudu."

První varianta Maštálkova návrhu ruší povinné členství v komoře a dává jí pravomoc, aby si sama vybrala své členy. To by z ní podle Ratha dělalo jakousi lékařskou lóži. Druhý návrh zachovává povinné členství jen pro lékaře, kteří rpacují samostaně, což by prý zavádělo do českého zdravotnictví systém apartheidu. Lékařská komora také považuje návrhy za asociální, protože by zbavily občany možnosti bezplatného řešení stížností profesní komorou.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme