Navržený ministr školství Josef Dobeš sestavuje tým

Dětem začínají prázdniny a už teď je jasnější, který ministr je v novém školním roce přivítá. Ministerstvo školství v dalších letech povede Josef Dobeš z Věcí veřejných, na kterém se dnes nad ránem shodla vyjednávací K9. Do svého nejužšího týmu si chce Dobeš přivést spolustraníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš

Josef Dobeš | Foto: Marián Vojtek

Mají to být Kryštof Hajn a Michal Šedivý. Josef Dobeš už jednal i se současným náměstkem školství Petrem Špirhanzlem z ČSSD, který to Radiožurnálu potvrdil a nevyloučil, že by ve funkci zůstal. Podle Dobeše je spolupráce s opozicí důležitá ke schválení reforem, například vysokého školství.

„Úplně prvním krokem bude vytvoření týmu nejbližších spolupracovníků. Musejí v něm být lidé, kteří ministerstvo školství znají, a také takzvaná nová krev,“ řekl Josef Dobeš.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Právě Hajn a Šedivý by mohli být na ministerstvu nováčky. Zatím se ale o školské problematice veřejně nevyjadřovali.

Například Hajn na sociální síti Facebook podporuje skupinu, která nechce školné. A přitom se budoucí vláda a nový ministr školství dohodli na jeho zavedení. Hajn byl kromě toho podle internetové verze obchodního rejstříku místopředsedou bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastní sponzor Věcí veřejných a navržený ministr dopravy Vít Bárta.

Jaromír Soukup se nevrátí

Kromě těchto nováčků se také při zákulisním vyjednávání hovoří o mediálním magnátovi agentury Médea Jaromíru Soukupovi. Na ministerstvu už před třemi lety působil za Dany Kuchtové ze Strany zelených jako její náměstek. Byl ale obviňován z toho, že špatně připravil programy na čerpání miliard z evropských fondů.

Soukup návrat na ministerstvo odmítá. „Můžu to absolutně vyvrátit, nic takového se nestane. Nabídka nezazněla,“ prohlásil.

Také Dobeš tvrdí, že se Soukupem v týmu nepočítá. Soukup výrazně spolupracoval s Věcmi veřejnými v průběhu letošní kampaně. Podobně jako tomu bylo v roce 2006 se zelenými, kteří také ve volbách uspěli.

Hovoří se o něm jako o zákulisním hráči, který má kontakty na vlivné lidi. Mezi jeho přátele patří Jaroslav Tvrdík, donedávna volební manažer ČSSD. Své rady dával i manželce bývalého předsedy ČSSD Petře Paroubkové. A také Olze Zubové, která po odchodu z Bursíkovy strany založila Demokratickou stranu zelených. Jeho spolužákem z právnické fakulty je ředitel ČEZ Martin Roman.

Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme