Návštěva Merkelové v Praze se ponese v evropském a energetickém duchu

Do Prahy dnes míří německá kancléřka Angela Merkelová. S premiérem Nečasem by měla jednat o současných evropských otázkách a o energetice. Během půldenní návštěvy se má sejít i s prezidentem Klausem a se studenty právnické fakulty, s nimiž chce diskutovat o budoucnosti Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu | Zdroj: ČTK

Kancléřka Merkelová v tuto chvíli stojí včele zemí bojujících za hlubší evropskou integraci. Česká republika se zatím nepřipojila ani k takzvanému fiskálnímu paktu Evropské unie, jehož cílem je zabránit dalšímu zadlužování evropských zemí a opakování řecké krize.

Podle Politologa Kai-Olafa Langa se tak Česko dostává do určité izolace. „Česká vláda tím, že se k tomu nepřipojila, vyslala signál, že v tomto klíčovém projektu Německo přímo nepodporuje.“ Tato skutečnost ale nemá podle něj vliv na česko-německé vztahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pobyt kancléřky Angely Merkelové v Praze sleduje zpravodajka Klára Stejskalová. V Dopoledním Radiožurnálu přiblížila, co může Česko od návštěvy očekávat.

Německo je dnes považované za hlavní motor další evropské integrace. Podle Jennifer Schevardové z Německé společnosti pro zahraniční politiku však nehodlá diktovat podmínky:

„Myslím si, že taková ta dominance není, co má německá vláda v úmyslu. A myslím si, že když paní Merkelová pojede teď do Prahy, bude chtít rozptýlit případné obavy nebo i naštvanost, která možná taky v Praze je.“

Angela Merkelová už prohlásila, že kvůli odmítnutí fiskálního paktu Češi v izolaci neskončí. Ani podle novináře Spiegelu Jana Puhla nebude kancléřka české NE premiérovi vyčítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvě německé kancléřky v Praze na Rádiu Česko okomentovali němečtí novináři. Hostem byl i bývalý velvyslanec v Německu František Černý.

„Myslím, že kancléřka sem nepřijíždí proto, aby Česko pokárala za jeho postoj k fiskálnímu paktu. Evropská opatření proti krizi eura, ke kterým patří i fiskální pakt, jsou sporná i v Německu. Takže mínění, které zastává i Česká republika, se vyskytuje i v německém názorovém spektru,“ řekl Puhl Rádiu Česko.

Také podle Roba Savelberga, korespondenta nizozemského listu De Telegraaf, nebude Merkelová tlačit na českou vládu, aby názor změnila. „Angela Merkelová jedná velmi opatrně a citlivě a s českým premiérem i prezidentem bude zacházet opatrně. Ví, že jiné země nemůže k ničemu nutit. O fiskálním paktu bude mluvit, ale nedá jim nůž na krk,“ domnívá se.

Některá německá média českému premiérovi vyčítají, že české ne fiskálnímu paktu nedokázal dobře vysvětlit. Podle Jana Puhla ze Spiegelu je ale český postoj dobře srozumitelný.

„Německá veřejnost rozumí tomu, jak je těžké prodat české veřejnosti to, že v této krizové situaci musíme pumpovat miliardy eur do Řecka, kde se lidem v průměru vede lépe než u vás, do země, která patří k západní hemisféře déle než ČR,“ říká.

Německo a Česko se momentálně rozcházejí i v energetické oblasti. Zatímco Berlín od využívání elektřiny z jádra odstoupil, pro Prahu je atom jedním z pilířů energetické koncepce.

Podle komentátorů dá kancléřka Merkelová v Praze určitě najevo, že Německo na českou vládu žádný tlak vyvíjet nebude, že energetická koncepce je záležitostí každé vlády. I když, jak upozornila zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová, z bavorské strany se dají čekat poměrně masívní protesty v případě stavby nového reaktoru v Temelíně.

Premiér Nečas kancléřce Merkelové nabídl veřejný dialog s německými občany o dostavbě Temelína. Českou stranu naopak trápí přetoky elektřiny z větrných parků na severu Německa, které ohrožují stabilitu české přenosové soustavy.

Klára Stejskalová, Tomáš Pavlíček, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme