Návštěva nemocného? Zjistěte si, zda chřipková epidemie nezavřela nemocnici

Pokud jste se rozhodli navštívit svého příbuzného v nemocnici, ověřte si, jestli nejsou návštěvní hodiny náhodou zrušené. Řada nemocnic zavedla opatření kvůli chřipkové epidemii, kterou hygienici v pátek vyhlásili na celém území republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Filip Jandourek

Nejvíc nemocných je na Moravě. Zákaz návštěv proto vydala třeba Fakultní nemocnice Brno. Na doporučení hygieniků dala i většina nemocnic na jižní a východní Moravě. Naopak Masarykův onkologický ústav v Brně návštěvy rušit zatím neplánuje.

„Pro onkologické pacienty je nesmírně důležitý kontakt s nejbližšími, ovšem jejich ochrana před sezónními infekcemi je samozřejmě také velmi důležitá. Apelujeme na všechny, kteří mají u nás hospitalizované své nejbližší, aby návštěvy významně omezili. No a na ty, kteří se necítí dobře, aby návštěvu odložili,“ vysvětluje mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

V kraji zemřel první člověk s chřipkou v této sezóně

Číst článek

V jiných krajích zrušila návštěvní hodiny třeba Městská nemocnice Ostrava, a to na oddělení anesteziologie a resuscitace, všech jednotkách intenzivní péče a taky v Léčebně dlouhodobě nemocných v Ostravě-Radvanicích.

V Královehradeckém kraji zase platí zákaz ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, ale jen na některých odděleních. Návštěvy od čtvrtka nesmí ani do nemocnice v Jičíně. V regionu je aktuálně 1411 nemocných na 100 000 obyvatel.

„Zaznamenáváme i zvýšený výskyt klinicky závažných případů onemocnění chřipkou. K dnešnímu dni evidujeme těchto případů celkem deset. Z toho v jednom případě došlo dokonce k úmrtí,“ dodává Veronika Krejčí z krajské hygienické stanice.

S narůstajícím počtem nemocných vyvstává otázka, jak se lze proti chřipce bránit. Očkování je v tuto chvíli zbytečné. „Hladiny protilátek nastoupají někde mezi čtrnáctým a jednadvacátým dnem po očkování,“ zdůvodňuje šéf České vakcinologické společnosti Romana Prymuly. Chránit se lze tedy prevencí, důkladným mytím rukou, větráním a vyhýbáním se větším skupinám lidí.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme