Návštěvu papeže budou doprovázet velká bezpečnostní i dopravní opatření

Přípravy na příjezd papež Benedikta XVI. do České republiky vrcholí. Papež bude od soboty do pondělí pobývat v Praze, Brně a Staré Boleslavi. V těchto městech policie plánuje dopravní omezení a uzavírky na místech, kde se bude Benedikt XVI. pohybovat nebo sloužit veřejné mše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva papeže v ČR | Foto: Jan Rosenauer, Papežská návštěva 2009

Velké nasazení bude podle šéfa ochranky Lubomíra Kvíčaly vyžadovat také papežova jízda v jeho speciálním papamobilu. Narozdíl od vládních kolon, které chtějí být rychle pryč, totiž papamobil jede pomalu, aby se papež mohl setkat s věřícími.

"Bude to vyžadovat daleko větší nasazení všech policistů, kteří budou dbát o bezpečnost celé kolony. To znamená jak dopravní služby, která nám bude dělat cestu, tak i osobních ochránců, kteří se budou kolem papamobilu a cesty papeže pohybovat," vysvětluje Kvíčala.

Během třídenní návštěvy se o pohyb papeže bude starat až 450 vojáků a na 300 elitních policistů včetně asi sedmi osobních strážců a řidičů papežova vozidla.

Lubomír Kvíčala potvrzuje, že plánovaná bezpečnostní a dopravní opatření jsou ještě náročnější, než při dubnové návštěvě amerického prezidenta Obamy:

"Papež je hlava státu i hlava církve, to znamená, že je o něj větší zájem než o ostatní hlavy států. Proto jsou bezpečnostní opatření na vyšší úrovni. Vzhledem k tomu, že církví existuje na světě více, tak se dá očekávat, že by mohlo dojít i z tohoto titulu k ohrožení bezpečnosti papeže."

Dopravní omezení v Praze

Na ruzyňském letišti v Praze papež přistane už v sobotu dopoledne. Kvůli jeho návštěvě bude od sobotního rána až do pondělka úplně uzavřená Voršilská ulice, kde sídlí vatikánská diplomatická mise. Právě tam dvaaosmdesátiletý papež stráví obě noci v Česku.

V sobotu od 9 do 13 hodin se autem nedostanete do Karmelitské ulici, kde Benedikt XVI. navštíví tamní kostel Panny Marie Vítězné. "Nebude to tak strašné, když si uvědomíte, že z Karmelitské na Národní třídu se projede pouze Újezdem. Navíc to bude v sobotu kolem jedné hodiny. To znamená, že provoz nebude tak výrazný, abychom ho nějakým způsobem narušili," uvedl Kvíčala.

Odpoledne od 14 zhruba do 19 hodin pak bude uzavřeno Hradčanské náměstí a turisté se musejí připravit i na to, že částečně, a v sobotu zcela, bude uzavřen areál Pražského hradu.

V neděli papež navštíví Brno

Brnu přinese nedělní návštěva papeže a veřejná mše největší dopravní opatření v jeho novodobé historii. Šest kilometrů dálnice D1 u jihomoravské metropole bude v sobotu a neděli téměř na den uzavřeno. Úsek se totiž změní na parkoviště pro 2000 autobusů.

V pondělí bude kvůli papežově bohoslužbě pro dopravu uzavřená také Stará Boleslav.

Stanislav Vintr, Renáta Prátová, Eva Kézrová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme