Přibyde až 150 lůžek dětské psychiatrie, slibuje Válek. Řešit chce i nevyhovující podmínky léčebny v Lounech

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že počet akutních lůžek dětské psychiatrie se letos navýší o desítky až o 150. Řešit chce i stav léčebny v Lounech. Podle informací na webu Asociace dětské a dorostové psychiatrie je v Česku 576 lůžek pro děti, z nich 190 v samostatných dětských psychiatrických léčebnách, 246 na dětských odděleních léčeben pro dospělé a ostatní na psychiatrických odděleních nemocnic.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokoj v Dětské psychiatrické nemocnici v Lounech

Pokoj v Dětské psychiatrické nemocnici v Lounech | Foto: Anna Košlerová | Zdroj: Český rozhlas

„Předpokládám, že se nám v letošním roce podaří navýšit počet akutních lůžek o desítky, možná o stovku, možná o 150,“ uvedl Válek. Dětské psychiatrické léčebny jsou v Česku tři – v Opařanech, Velké Bíteši a Lounech.

Server iROZHLAS.cz dříve upozornil na nevyhovující podmínky budovy v Lounech, kterou si ministerstvo jako zřizovatel pronajímá v tamní soukromé nemocnici.

„Iniciovali jsme velmi intenzivní jednání s těmi, od kterých to pronajímáme. Jasně jsme si řekli, co je nutné změnit, a já věřím, že se nám to do konce roku podaří,“ řekl Válek. Budova by podle něj měla být opravená a děti mít přístup třeba i na zahradu.

Kolaps dětské psychiatrie: mříže na oknech, nedostatek personálu a děti na izolaci

Číst článek

S problémy se potýkala i léčebna v Opařanech, na začátku loňského roku tam pracovala jediná lékařka a hrozil její zánik. S novým ředitelem se situace začala zlepšovat, v současné době je tam deset psychiatrů a čtyři další plánuje zaměstnat.

S výborem České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně chce Válek v příštím nebo přespříštím týdnu řešit i další pokračování reformy psychiatrické péče pro dospělé. Reforma byla financovaná z evropských a norských fondů, celkem do ní šlo několik miliard korun.

Budoucnost léčeben?

Válek chce řešit hlavně budoucnost psychiatrických nemocnic. „Nesmíme se bavit o koncepci třeba na rok či dva, ale o extrémně dlouhodobé koncepci. A pokud si řekneme, že za 20 let tady žádná psychiatrická léčebna nebude, tak už teď se musíme bavit s městy, s kraji o tom, co si představujeme v těch prostorách, kde ta léčebna je,“ dodal.

Cílem reformy bylo snížení počtu lůžek v zařízeních a léčení co možná největšího počtu pacientů v jejich domácím prostředí. S postupným snižováním počtu pacientů dostávají ale podle Válka léčebny méně peněz od zdravotních pojišťoven, náklady na energie a provoz ale mají stále podobně vysoké.

Právníci ombudsmana: A tady jsou děti? Podmínky v psychiatrických zařízeních bývají až protiléčebné

Číst článek

„My jsme se snažili v úhradové vyhlášce toto podpořit, ale to nejde do nekonečna,“ dodal. Návrhy na dlouhodobé řešení očekává právě od odborné společnosti.

Podle údajů z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky o psychiatrické péči bylo v Česku v roce 2021 zhruba 7100 lůžek. O deset let dříve bylo lůžek o více než 1500 víc, trendem posledních let byl přesun pacientů spíš do komunitní péče.

Mezi roky 2011 a 2021 se počet lůžek dlouhodobé psychiatrické péče snížil o více než pětinu. Před dvěma lety bylo ze 7092 lůžek dlouhodobé péče 431 pro děti a dorost.

Lůžek pro děti je podle odborníků dlouhodobý nedostatek a na hospitalizace se čeká i několik měsíců. Od roku 2016, kdy jich bylo 471, navíc dále ubývají. V roce 2021 bylo hospitalizací pacientů mladších 20 let více než 2600.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme