Navýšení platů sester o 15 procent závisí na zřizovatelích nemocnic

Slib, že zdravotní sestry dostanou přidáno trvá, vyplynulo z dnešní schůzky ministryně zdravotnictví se zástupci odborářů. Jestli to ale bude slíbených 2,5 tisíce korun, záleží podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové na zřizovatelích nemocnic. Od státu dostanou prostřednictvím zdravotních pojišťoven totiž jen část potřebných peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pacient

pacient | Foto: Jan Rosenauer

"Finanční prostředky ze zdravotních pojišťoven by měly pokrýt zhruba 50 až 75 procent toho navýšení. Ale bude to zařízení od zařízení jiné, individuální dohody jsou nutné. Ale já očekávám, že nemocnice najdou dodatečné prostředky, a to slíbené navýšení bude dodrženo," uvedla ministryně Jurásková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební kampaň u nás už začala; sklárny Crystalexu začaly vyrábět; volební kampaň v Německu; Josef Tesařík a Robert Šťastný o právě zveřejněné bilanci nehod chodců v dopravním provozu; zdravotní sestry a slíbené navýšení platů

Po dnešní schůzce se zástupci odborů ministerstvo potvrdilo, že navýšení platů se týká všech zdravotních sester. Opatření ale není plošné a proto se budou navýšené platy v jednotlivých nemocnicích lišit.

Odboráře dnešní jednání nijak neuklidnilo. Jak řekla v Radiofóru místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková, zdaleka není jasné, odkud finanční prostředky na navýšení platů sester půjdou. "Původně bylo řečeno, že například největší pojišťovna, VZP, uvolní 1500 korun na jednu sestru, ale po jednání tak jasno nemám. Částka dnes nebyla konkretizována. Zástupce VZP totiž na dnešním jednání ani nebyl," uvedla v Českém rozhlase Břeňková.

Vladimír Kothera ze Svazu zdravotních pojišťoven ale potvrdil, že pojišťovny zařízením peníze vyplatí. "Jsme připraveni tu otázku řešit, není to poprvé, co jsme to ministerstvu přislíbili. Nicméně to riziko je třeba rozložit mezi nemocnice i pojišťovny. Je to otázka smluvních vztahů, individuálních jednání, a k těm my jsme připraveni. Nelze to však prezentovat jako plošné rozesílání peněz," řekl Kothera.

Náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová pak v Radiofóru upřesnila, že po dohodě s pojišťovnami bude uvolněno 1,2 miliardy na zvýšení platů sester. "Pojišťovny dnes toto potvrdily, komunikují s nemocnicemi. Způsob úhrady i jednání nemocnic s pojišťovnami však probíhají individuálně. "Pojišťovny budou hradit zhruba dvě třetiny nákladů, zbytek musí dát nemocnice a kraje. Ale platy sester nebudou ve všech nemocnicích nikdy stejné," prohlásila Hellerová a dodala, že v nemocnicích přímo řízených ministerstvem zdravotnictví, tedy například ve fakultních nemocnicích, už zvyšování platů sester o 2,5 tisíc korun probíhá.

Přečtěte si také:

Kvůli platům zdravotních sester se sejdou odbory s ministryní

Tomáš Pavlíček, Jan Herget, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme