Navzdory počasí budou Velikonoce ve znamení jara

Pokud čekáte o velikonočních svátcích teplé a slunné počasí, budete zřejmě zklamáni. Meteorologové totiž na víkend předpovídají občasné sněhové srážky na celém území republiky. Ovšem nezoufejte, řada akcí, které se na Velikonoce konají, vás určitě zahřeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídenní velikonoční program čeká od zítřka návštěvníky Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pozvánku má Ivo Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

Také Bílá sobota bude na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova ve znamení svátků jara. Představí se folklórní soubor Jičíňáček s pořadem Jarní hry a vynášení smrti. Program doplní skupina Dostavník a dechovka. Ještě před tím začne výstava s názvem "Naše máma vrtí dnes". Jak nám řekla ředitelka Okresního muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová, expozice je věnována tradičnímu způsobu zpracování mléka.

Výstava "Naše máma vrtí dnes" začne na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova zítra v deset hodin, další program pak o půl hodiny později.

Šermířská vystoupení, historický jarmark, lety dravých ptáků i lukostřelecký turnaj nabídne návštěvníkům o velikonočním víkendu hrad a zámek v Dolních Kounicích nedaleko Brna. Lidé si budou také moci prohlédnout prostory goticko-renesančního paláce.

Divadelní představení, koncerty a opět také jarmark budou součástí akce "Velikonoce na Březnici" na Příbramsku, kterou v sobotu a neděli ožije zdejší zámek. Ani letos nebude chybět soutěž o nejpěknější kraslici. Příchozí mohou přinést kraslice všech forem, druhů i materiálu.

O Velikonocích - i v pondělí - mohou Pražané a návštěvníci hlavního města zavítat do expozic Národního muzea. Navíc si zájemci mohou prohlédnout například nejlepší sportovní fotografie roku 2000 a snímky spolupracovníků prestižního amerického magazínu National Geographic. Po celý prodloužený víkend bude také otevřeno Náprstkovo muzeum, Muzeum Bedřicha Smetany, Tyršovo muzeum i lapidárium na holešovickém Výstavišti.

V Děčíně obnovili tradici velikonočních koňských jízd. Koně vyjedou v neděli ve tři odpoledne od kostela sv. Františka Seradinského v Děčíně - Podmoklech. Trasa povede ulicemi města až ke kostelu sv. Kříže pod zámkem.

Už po osmé se můžete na hradě Křivoklát na Rakovnicku vydat na velikonoční program. Jde vlastně o řemeslnický jarmark, který provází různá kulturní představení. Co vše bude k vidění, na to jsme se zeptali vedoucího správy Státních hradů Křivoklátska Ivana Kasalického.

Po celé svátky můžete na hradě Křivoklát také sledovat při práci řezbáře, hrnčíře, perníkářku, kovářku či malérečku kraslic.

Kuriozity a rekordy spojí s velikonocemi známá recesistická agentura Dobrý den z Pelhřimova. Tentokrát se vydají zítra odpoledne na Staroměstské náměstí v Praze. Řekl nám to Miroslav Marek z pořádající agentury.

To vše zítra od půl třetí odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze.

Pokud přemýšlíte "kam se vydat na malou procházku", doporučil bych například zámek v Lednici na jižní Moravě. Po prohlídce historických prostor se můžete vydat do parku, který nabízí příjemná zákoutí pro chvíle odpočinku. Ostatně to vše nám potvrdila i kastelánka zámku v Lednici Iva Holásková.

Na velikonoční vycházku do areálu lednického zámku vás pozvala kastelánka Iva Holásková.

Výstavu věnovanou zakladateli genetiky Johannu Gregorovi Mendelovi připravilo Moravské zemské muzeum v Brně. Autoři se soustředili především na Mendelův výzkum dědičnosti. Prezentují také jeho model přenosu genetické informace, kterým vědec podle nich vstoupil do informační éry.

Novou výstavu připravilo tento týden Městské muzeum a galerie v Břeclavi. Od středy si lidé mohou připomenout loňskou všeobecnou světovou výstavu Expo 2000, které se uskutečnila v Hannoveru. Koncepce putovní expozice vychází ze spojení současnosti s hodnotami a tradicemi středověku.

Výstavou Jaro očima kralupských dětí začíná zámek Veltrusy zítra sérii kulturních a hudebních akcí v letošní sezóně. O velikonočních svátcích se zde uskuteční představení Máchovské nokturno kytaristy Štěpána Raka a herce Alfréda Strejčka. Mezi nové úpravy zámku patří například nově otevřená expozice Černá kuchyně.

Příjemný výlet určitě nabídne vyjížďka kolem Prahy a to historickým vlakem. Soupravu povede rychlíková parní lokomotiva zvaná Šlechtična. Odjezd je v sobotu i v neděli vždy v 10 a ve 14 hodin z nádraží Praha - Smíchov.

Možná nevíte, že královský hrad Kašperk na Šumavě je nejvýše položeným hradem v Čechách. A právě tam se chystá velmi rušný víkend, jak dodává Jana Mertová.

Na královský hrad Kašperk se můžete vydat v sobotu i v neděli.

Vodácká sezóna se už rozběhla naplno. Většina českých řek už byla v minulých dnech odemčena. Další informace od Jaroslava Zváry.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme