NBÚ prověří piloty létající do USA

Piloti, kteří létají do Spojených států, budou procházet speciálními bezpečnostními prověrkami. O certifikát spolehlivosti osob požádala v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září americká vláda. Prověrky, které bude provádět Národní bezpečnostní úřad, se dotknou zhruba šedesáti pilotů Českých aerolinií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Podle Michala Pešana z ministerstva dopravy jsou piloti ochotni se prověrkám dobrovolně podřídit, mají však některé další požadavky. Chtějí například, aby byla zajištěna i bezpečnost samotných letadel a požadují, aby byl prověřen rovněž pozemní personál, který připravuje letadlo k letu. O tom, kolik osob z řad zaměstnanců ČSA nakonec bude prověřováno, by se mělo rozhodnout do konce roku. Oficiální žádost Spojených států o prověrky Michal Pešan očekává až v závěru příštího roku, neboť Česká republika pro Američany není z tohoto hlediska prioritní zemí.

Vedení Českých aerolinií s piloty v těchto dnech o prověrkách typu "D" - důvěrné jedná. Většina z nich je nepovažuje za nepřiměřený zásah do soukromí. Radiožurnálu to potvrdil kapitán Boeingu David Růčka. "Já to pokládám v podstatě za normální věc, která musela zákonitě nastat, a já s tím naprosto souhlasím a žádným způsobem mi to nevadí".

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme