NBÚ prověří piloty létající do USA

Piloti, kteří létají do Spojených států, budou procházet speciálními bezpečnostními prověrkami. O certifikát spolehlivosti osob požádala v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září americká vláda. Prověrky, které bude provádět Národní bezpečnostní úřad, se dotknou zhruba šedesáti pilotů Českých aerolinií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Podle Michala Pešana z ministerstva dopravy jsou piloti ochotni se prověrkám dobrovolně podřídit, mají však některé další požadavky. Chtějí například, aby byla zajištěna i bezpečnost samotných letadel a požadují, aby byl prověřen rovněž pozemní personál, který připravuje letadlo k letu. O tom, kolik osob z řad zaměstnanců ČSA nakonec bude prověřováno, by se mělo rozhodnout do konce roku. Oficiální žádost Spojených států o prověrky Michal Pešan očekává až v závěru příštího roku, neboť Česká republika pro Američany není z tohoto hlediska prioritní zemí.

Vedení Českých aerolinií s piloty v těchto dnech o prověrkách typu "D" - důvěrné jedná. Většina z nich je nepovažuje za nepřiměřený zásah do soukromí. Radiožurnálu to potvrdil kapitán Boeingu David Růčka. "Já to pokládám v podstatě za normální věc, která musela zákonitě nastat, a já s tím naprosto souhlasím a žádným způsobem mi to nevadí".

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme