Šéf protimafiánské centrály Mazánek: Organizovaný zločin se změnil, musíme na něj reagovat a nečekat

Organizovaný zločin se v Česku v posledních letech zásadně změnil a policie na to musí zareagovat, uvedl nový šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Dlouholetý vyšetřovatel hospodářské kriminality vidí velké riziko v působení zahraničních skupin, které v Česku chtějí prát špinavé peníze a vytvářet si tu zázemí. Mazánek dále uvedl, že od listopadu hodlá zvýšit počet tzv. náměstků pro výkon z jednoho na dva.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ředitel protimafiánského útvaru Jiří Mazánek (na snímku z 3. října 2018) | Zdroj: ČTK

„Mám pocit, že centrála přestala řešit to, kam se vlastně organizovaný zločin vyvíjí a jak ho má postihovat. To je výzva do příštího období a jedna z věcí, které chci změnit,“ podotkl dvaačtyřicetiletý muž, který ve funkci od letošního srpna nahradil svého jmenovce Michala Mazánka.

Mazánek střídá Mazánka. Protimafiánská centrála má nového šéfa

Číst článek

Ačkoliv nový ředitel přiznal, že sám zpočátku nebyl příznivcem sloučení „svého“ protikorupčního útvaru s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu do jediné centrály, nyní vnímá úzké propojení obou sekcí jako nezbytné. „Za posledních pět šest let se organizovaný zločin vyvinul úplně jinam, než kde byl, takže logika toho sloučení je jednoznačná,“ řekl.

Změnu systemizace protimafiánské centrály chce Mazánek předložit v nejbližších dnech. Oba nové náměstky, mezi které chce rozdělit řízení pěti centrální sekcí a sedmi expozitur, si vyhlédl uvnitř útvaru, jeden z nich nahradí odcházejícího Petra Vopršala.

Jejich jména zatím nový šéf prozradit nechtěl. Doplnil, že ve funkci třetího náměstka i nadále zůstane Milan Komárek - Mazánkův někdejší nadřízený z protikorupční policie a zároveň jediný konkurent v letním nabídkovém řízení na ředitele centrály. Jejich vztahy zůstaly podle Mazánka korektní.

Praní peněz, terorismus a hackerské útoky

„Česká republika je velmi bezpečnou a klidnou zemí. Jsme proto výhodní jako zázemí pro operace v celé Evropě,“ popsal Mazánek Českou republiku z pohledu pachatelů. Upozornil na to, že se Česko možná stává tranzitní zemí pro „praní“ velkých objemů peněz.

Ohledně terorismu Mazánek uvedl, že nepochybně nastane problém s radikalizací některých Čechů. „Žijeme v globálním světě a svět se stává nebezpečnějším. Otázka teroristických útoků nás velmi trápí a ta možnost tady do budoucna je,“ varoval.

Kdo povede centrálu proti organizovanému zločinu? Ředitelem chtějí být Jiří Mazánek a Milan Komárek

Číst článek

Dalším rizikem jsou podle něj velké hackerské útoky na státní instituce a na data, která schraňují. S kyberprostorem pak souvisí i jiné velké téma: zajišťování důkazů v internetovém prostředí.

„Musíme na to připravit všechny policisty. Bude to velký psychický zlom, podobně jako když policie kdysi přešla na elektronické trestní řízení. Nebude to samozřejmě jednoduché - například pro některé starší policisty, kteří na to nejsou zvyklí,“ připustil Mazánek.

Následné vyhodnocování zajištěných dat vidí ředitel jako prozatímní slabinu, kde stále existuje prostor pro zkrácení doby trestního řízení. „Před pěti lety jsme přišli do firmy a zajistili jsme 30 šanonů, ty jsme si prozkoumali a měli jsme důkazy. Dneska přijdeme do firmy a zajišťujeme terabyty dat. Musíme s nimi pracovat, a to rychle. Není možné udělat realizaci a dva roky ta data vyhodnocovat a nepoužívat je u výslechů,“ poznamenal.

K problematice veřejných zakázek a korupce Mazánek podotkl, že stát by se měl v první řadě sám zamyslet nad tím, jak situaci zlepšit. „Já bych byl pro to, aby si státní správa našla na zadávání zakázek kvalitní lidi. Aby to nedělali tak, jako to velmi často dělají doteď. Setkávali jsme se s tím, že se nerespektují nebo obcházejí vnitřní procesy zadávání, zákon o veřejných zakázkách a zákon o majetku státu,“ popsal své zkušenosti z praxe.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme