Akce Lesník: policie kvůli krácení daně obvinila deset lidí, stát měli připravit o 70 milionů

Detektivové z protimafiánské centrály obvinili deset lidí z zkrácení daně. Podle mluvíčho Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslava Ibeheje způsobili škodu zhruba 70 milionů korun. Podezřelým, z nichž dva skončili ve vazbě, hrozí až deset let za mřížemi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalisté provedli na 30 domovních prohlídek. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na základě vlastního zjištění detekovali skupinu osob, která měla vytvořit promyšlenou síť společností určenou k vyhotovování faktur znějících na fiktivní plnění,“ přiblížil mluvčí Ibehej.

„Tyto fiktivní faktury měly být vystavovány za různé služby, zejména pak za služby související se zaměstnáváním osob prostřednictvím personálních agentur.“

Součástí této organizované skupiny byli jak Češi, tak občané bývalého Sovětského svazu. „Podle našich závěrů používali řadu konspirativních prostředků, zejména různé šifrované aplikace za účelem utajení komunikace,“ dodal.

Faktury a související účetní doklady pro tuto skupinu měla zpracovávat 45letá žena z jižních Čech, která je již za podobnou činnost trestně stíhána.

Policie obvinila 19 lidí a pět firem z praní špinavých peněz. Škoda přesáhla 180 milionů korun

Číst článek

Kriminalisté provedli na 30 domovních prohlídek. „Zadrželi 12 podezřelých, a následně 10 osob obvinili ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ upřesnil Ibehej.

Osmi obviněným hrozí až desetiletý trest vězení, zbylým dvěma až osmiletý trest. „Podle našich závěrů měla být trestnou činností obviněných způsobena škoda cca 70 milionů korun,“ doplnil.

Akce s krycím názvem Lesník se zúčastnilo na 150 kriminalistů NCOZ, kteří na případu spolupracovali i s Generálním finančním ředitelstvím, zásahovými jednotkami a Útvarem rychlého nasazení.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme