Policie obvinila z podvodu exšéfa Lesů ČR Szóráda. Škodu vyčíslila na 1,8 miliardy korun

Policie obvinila exředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z podvodu právě v souvislosti se státním podnikem. Radiožurnálu to potvrdil sám stíhaný. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun. V případě prokázání viny mu hrozí podle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje dva až osm let vězení.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:33 18. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhání jednoho člověka bylo zahájeno 15. února (ilustrační foto) | Foto: Martin Veselý / MAFRA | Zdroj: Profimedia

V sídle Lesů České republiky zasahovali policisté v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) už tehdy uvedl, že razie se týkala doby působení bývalého ředitele podniku Daniela Szóráda. Szórád následně řekl médiím, že to, co mu policie klade za vinu, je absurdní.

Na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR zasahovali policisté z protimafiánské centrály

Číst článek

A na své nevině trvá i teď. „Od začátku říkám, že celou svoji kariéru, co jsem působil v Lesích České republiky, tak jsem všechno vykonával, jak nejlépe jsem dovedl, svědomitě a s péčí řádného hospodáře,” řekl Szórád Radiožurnálu.

„Vývody, ke kterým vyšetřovatel došel jsou z mého pohledu nesmyslné, nepochopitelné. Je mi trapné někomu obhajovat, že jsem chodil do práce pracovat, což tam vždycky nebývalo zvykem,” dodal.

Případem se zabývá královéhradecká expozitura NCOZ a dozoruje jej Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství. Borgula ve čtvrtek sdělil, že stíhání bylo zahájeno 15. února.

‚Žádné efektivní opatření’

Lidové noviny dříve uvedly, že policie Szóráda podezírá ze způsobení škody 2,4 miliardy korun, a to v souvislosti s nevýhodným ukončením smluv a s nedostatečným zásahem proti kůrovcové a větrné kalamitě.

„Daniel Szórád nerozhodl o žádných efektivních opatřeních, jejichž prostřednictvím by se zabránilo šíření kůrovců do dalších porostů,” citovaly z materiálu souvisejícího s vyšetřováním.

Policisté zasahovali předloni v dubnu nejen v sídle Lesů České republiky, ale také na ministerstvu zemědělství. Jeho mluvčí v té době uvedl, že policie úřad požádala o součinnost a o předložení dokumentů, které se vztahují k předchozímu vedení ministerstva a státního podniku.

sir, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme