Po zatýkání v Brně obvinila policie šest lidí kvůli vydírání. Má jít o členy luhaňské brigády

Detektivové z protimafiánské centrály obvinili šest členů ukrajinského podsvětí z vydírání. Členové takzvané luhaňské brigády podle policie v Brně a okolí dlouhodobě zastrašovali Ukrajince žijící na českém území a vybírali od nich výpalné. Stíhání souvisí s policejním zásahem v centru Brna z minulého úterka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při akci s krycím názvem Brigáda obvinila policie čtyři muže a dvě ženy. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Detektivové z protimafiánské centrály zasahovali v Brně. Případ se má týkat ukrajinské mafie

Číst článek

„Poškození měli obviněným osobám jednorázově či pravidelně platit částky za takzvanou ochranu,“ řekl k tomu mluvčí. Obvinění tak podle něj od svých obětí vybrali nejméně 2,5 milionu korun.

„Forma nátlaku na poškozené měla být různého charakteru a intenzity, kdy cílem mělo být zastrašit poškozené a vzbudit v nich důvodné obavy o život, zdraví a majetek,“ doplnil Ibehej. Celá skupina byla podle něj vysoce organizovaná a také důsledná v konspiraci.

Miliony schované doma

Při domovních prohlídkách našla policie podle Ibeheje mimo jiné dvě střelné zbraně a také peníze v hotovosti v řádu milionů korun, jejichž původ bude nadále zkoumat.

Čtyři zatčení muži jsou podle Ibeheje obviněni z účasti na organizované zločinecké skupině a z vydírání. Všichni jsou v současné době ve vazbě. Po pátém členovi skupiny policie pátrá. Server Novinky.cz v této souvislosti minulý týden informoval, že v čele skupiny stál třiapadesátiletý muž, který zároveň patřil k vysoce postaveným členům luhaňské brigády, tedy obávané ukrajinské mafie.

Obě zatčené ženy jsou stíhané na svobodě, a to rovněž kvůli účasti na zločinecké skupině, ale také kvůli praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé jsou totiž přesvědčeni, že skupině poskytly pro převody peněz své bankovní účty. Měly tak pomoci „vyprat“ nejméně 860 tisíc korun.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům dle příslušné právní kvalifikace tresty odnětí svobody s horní hranicí převyšující deset let,“ konstatoval Ibehej.

Kriminalisté zároveň vyzvali další případné poškozené z řad především jihomoravských podnikatelů, aby se přihlásili se svým svědectvím policii.

Hotovost, kterou bude policie ještě zkoumat. | Zdroj: Policie České republiky

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme