Mazánek střídá Mazánka. Protimafiánská centrála má nového šéfa

Novým ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu se stane dosavadní ředitel jedné ze sekcí centrály Jiří Mazánek. V tiskové zprávě to v úterý uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Ředitel Michal Mazánek v úterý po dvou letech v čele útvaru končí. Do nabídkového řízení na uvolněné místo se přihlásili dva uchazeči, vedle Jiřího Mazánka to byl náměstek NCOZ Milan Komárek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Nový ředitel zná dobře poměry na útvaru, a může tak úspěšně navázat na svého předchůdce,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý ke změně v čele Národní centrály proti organizovanému zločinu.

‚Odchod Mazánka mě netěší.‘ Hamáček se Tuhého ptal na stav centrály proti organizovanému zločinu

Číst článek

Tuhý společně s ministrem vnitra a zahraničí Janem Hamáčkem z ČSSD v úterý po poledni odcházejícímu řediteli poděkovali za odvedenou práci.

Jiří Mazánek v NCOZ řídí sekci závažné hospodářské kriminality a korupce. V bývalé protikorupční policii pracoval na kauzách armádních zakázek týkajících se údajné korupce při nákupu obrněných vozidel pandur a údajně předraženého nákupu letadel CASA.

Michal Mazánek v úterý v čele centrály po dvou letech od jejího vzniku končí, pokračovat chce jako civilní zaměstnanec policie. Muž, k jehož největším zálibám patří pilotování letadel, má zájem o místo v Letecké službě.

Vedení Policie ČR zároveň počítá s tím, že odcházející ředitel Michal Mazánek bude po skončení služebního poměru i nadále působit u sboru,“ dodal mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Běžný den šéfa NCOZ

O funkci se mohli ucházet služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě, v jaké je místo, o které se ucházejí. Do tendru se tak mohli přihlásit například krajští ředitelé nebo jejich náměstci, řádově mohlo jít podle Mazánka o desítky lidí. „Není to žádná legrace řídit takový útvar,“ odpověděl Michal Mazánek v rozhovoru pro ČTK na otázku, proč byl zájem o pozici nízký.

Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Mazánek končí. Oznámil, že chce do důchodu

Číst článek

Doplnil, že práce ředitele centrály je náročná. „Standardní den vypadá tak, že ráno operační důstojníci předají, co se v republice a případně i v zahraničí kde stalo. Zároveň dostáváte informace z národního kooperačního bodu proti terorismu,“ přiblížil Mazánek.

Následuje porada s nejbližšími pracovníky. „Tam se mluví o tom, co je potřeba urgentně řešit nebo co výhledově naplánovat,“ vyjasnil ředitel. Přes den se schází například se státními zástupci, ale i se šéfy dalších útvarů. „Jde i o řešení konkrétních kauz, které se plánují a budou se realizovat,“ upozornil.

Telefon jako šéf útvaru nedá z ruky, podle svých slov ho u sebe má téměř vždy. „Když něco nezazvoní, člověk se hned dívá, co se děje,“ dodal s úsměvem.

Co čeká nového ředitele?

Budoucího ředitele čeká podle Mazánka několik záležitostí, které bude muset dořešit, zmínil například tvorbu nového informačního systému.

„Vývoj centrály je samozřejmě nekonečný běh. Naše centrála existuje dva roky, to je poměrně krátká doba. Je to ještě na nějaký rok, aby fungovala lépe než dosud,“ uvedl Mazánek. „Přál bych si, aby nový ředitel pokračoval v tom směru tak, jak byl nastaven,“ doplnil.

Mazánek nastoupil k policii v březnu 1985. Během kariéry prošel řadou funkcí v základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd.

Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Mazánek: Reorganizace byla správná

Mazánek byl jediným zájemcem o funkci ředitele NCOZ, která vznikla před dvěma lety sloučením policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Její vznik vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, kritizovali ho i státní zástupci a někteří policisté. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu.

Okolnosti, za kterých se útvary sloučily, Mazánek komentovat nechtěl, reorganizace ale podle něj byla správná. „Myslím si, že to byla správná cesta, otázkou však je, zda to muselo být takto rychle. Další otázkou je samozřejmě to, jak se tehdy měla změna komunikovat se státními zástupci,“ poznamenal Mazánek.

„Věřil jsem, že ten model může být funkční,“ odpověděl Mazánek na otázku, proč se na místo ředitele přihlásil. „Zpětně viděno si myslím, že funkční je, ale chce to tvořit. Chce to tvořit dál a dál,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme