Spolupráce důstojníka protimafiánské centrály s Piráty je nepřípustná, říká policejní prezident

Policejní prezident Jan Švejdar považuje spolupráci podplukovníka Národní centrály proti organizovanému zločinu Jana Šmída s Piráty za nepřípustnou. Uvedl to ve čtvrtek na svém twitteru. Zákon o služebním poměru něco takového prý zakazuje. A pokud se prokáže, že kriminalista straně pomáhal, bude podle Švejdara propuštěn.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Jan Švejdar | Zdroj: Policie České republiky

Policejní prezident Jan Švejdar upozornil, že jednání důstojníka protimafiánské centrály Jana Švejdara má řešit ředitel NCOZ Jiří Mazánek. Osobně jej ale prý považuje za zcela nepřípustné.

Pirátům radí důstojník protimafiánské centrály. ANO kvůli tomu chce mimořádný bezpečnostní výbor

Číst článek

„Navíc zákon o služebním poměru působení policistů ve prospěch jakékoliv politické strany striktně zakazuje,“ uvedl policejní prezident.

„Pokud se věc prokáže, směřuje k propuštění policisty ze služebního poměru,“ dodal Švejdar.

Mazánek deníku Právo ve středu sdělil, že se věcí zabývá a že podle něj podobné angažmá není v pořádku.

Šmíd už pro server Seznam Zprávy řekl, že působení v politice ukončil a nebude se v ní dále angažovat.

„Ukončil jsem veškeré působení v politice, cokoliv, co by mohlo být vnímáno jako rozpor se služebním zákonem,“ uvedl Šmíd. „Nechci, aby bylo poškozováno dobré jméno a důvěra v nezávislost Policie České republiky,“ dodal.

Informaci o spolupráci mezi policistou a Piráty probere také na žádost poslanců ANO bezpečnostní výbor sněmovny, sdělil předseda výboru Radek Koten z SPD.

Šéf protimafiánské centrály Mazánek: Organizovaný zločin se změnil, musíme na něj reagovat a nečekat

Číst článek

Bezpečnostní výbor se má na mimořádném jednání sejít v úterý 21. května. Poslanci budou debatovat o míře, do které se členové bezpečnostních sborů mohou angažovat v politice.

Členové ANO by na jednání chtěli pozvat ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD, policejního prezidenta, Mazánka a případně ředitele či zástupce Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství.

Piráti si Šmída podle deníku Právo pozvali, aby jim pomáhal s legislativou.

Za tuto opoziční stranu byl také policista, zabývající se finanční kriminalitou, loni v říjnu zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Podle vedoucího pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost Lukáše Koláříka Šmíd není stálým členem týmu, byl přizván jako host.

Kolářík upřesnil, že Piráti vyzvali Šmída k oponentuře odborné legislativy na základě jeho zkušeností z praxe.

Příslušníci bezpečnostních sborů zcela běžně připomínkují legislativu i u jiných politických stran či v rámci státní správy, na rozdíl od Pirátů však tyto strany a pracoviště o jednáních nevedou veřejné zápisy,“ uvedl.

Když oslovím policistu a zeptám se ho, co by chtěl ve své práci změnit a on mi odpoví a já to následně zohledním v legislativě, kterou chystám, jedná se také o činnost policisty ve prospěch strany? Je toto důvod pro jeho výpověď? Z mého pohledu nikoliv,“ doplnil Kolářík.

Návrh na svolání bezpečnostního výboru považuje za nešťastnou snahu o zviditelnění se před volbami do Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme