Policie navrhla obžalovat 23 lidí z krácení daně za 415 milionů. Jana Kočku projedná s jinou kauzou

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli obžalovat 23 lidí a jednu firmu z daňových úniků a praní špinavých peněz. Skupina podle detektivů fiktivními obchody s reklamními službami připravila stát zhruba o 415 milionů korun. Na webu policie o tom ve čtvrtek informoval mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Stíhaným hrozí v případě odsouzení tresty od pěti do deseti let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na případu pracovali policisté z týmu Daňová Kobra (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle policie se skupina 23 lidí dopustila trestných činů zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Hlavní organizátor měl vytvořit řetězec nejméně 21 obchodních společností se sídlem v České republice. Do trestné činnosti podle našich závěrů zapojil i další osoby, které byly úkolovány především prováděním hotovostních výběrů na přepážkách bank nebo k výběrům peněz pomocí platebních karet. Další osoby zas měly vytvářet daňové doklady, ačkoliv věděly, že podnikatelská činnost vůbec neprobíhá,“ uvedla pro Český rozhlas tisková mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová.

Zajištěný majetek

V rámci prohlídek zajistili policisté v případu několik luxusních aut, šperky, nemovitosti a peníze dohromady za nejméně 110 milionů korun.

Policisté z centrály proti organizovanému zločinu zasahují na několika místech v Česku

Číst článek

Policisté na případu pracovali od roku 2017. Obvinění padla předloni v květnu, mezi stíhanými původně vystupoval i podnikatel Jan Kočka. Ten však mezi lidmi, na které byl podán návrh na obžalobu, již možná nefiguruje kvůli účasti na dalších údajných daňových podvodech v souvislosti s poskytováním úklidových služeb. 

„S ohledem na věcnou souvislost a zároveň účelnost řízení byla v průběhu vyšetřování část jednání týkající se některých stíhaných osob vyloučena z prvního trestního řízení k samostatnému projednání a následně připojena k druhému řízení,“ uvedlo v únoru dozorující Krajské státní zastupitelství v Praze.

Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám trest odnětí svobody od pěti do deseti let.

mus, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme