Protimafiánská jednotka zadržela pět lidí spojených s boji na Ukrajině. Podezřívají je z podpory terorismu

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, který v minulosti zmiňovala i zpráva ministerstva vnitra. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Kvůli tomu nyní zasahuje ve Slaném, v sídle spolku.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 12:40 21. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Vyšetřovatelé podle informací serveru iROZHLAS.cz zadrželi pět lidí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vyšetřovatelé podle Martina Bílého z pražského vrchního státního zastupitelství zadrželi pět lidí, žádné obvinění ale dosud nepadlo. Podezřívají je konkrétně ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu.

Zásah detektivů kvůli bojům na Ukrajině: do Slaného si přišli pro šéfa domobraneckého spolku

Číst článek

„Přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky,“ dodal státní zástupce Bílý.

Vyšetřování se podle informací serveru iROZHLAS.cz soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, který zmiňovala i loňská zpráva ministerstva vnitra o extremismu.

Policisté zjistili, že jeden z jejich členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů.

Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válečné zóny mohli vycestovat další zájemci. Současně hledali způsoby, jak vycestovat, aniž by vzbudili pozornost českých bezpečnostních složek.

Detektivové proto přijeli také do Slaného, kde se sídlo tohoto spolku nachází v bytě jeho předsedy Ivana Kratochvíla. Více o tomto zásahu najdete zde.

Národní centrál proti organizovanému zločinu zatím zásah nekomentovala. „K vašemu dotazu mohu pouze uvést, že náš útvar dnešní den provádí úkony trestního řízení. Více podrobností sdělit nemohu, neboť podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl ve středu ráno pro Radiožurnál mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie: S Vrběticemi to nesouvisí

Policejní prezidium poté doplnilo, že aktuální zásah nemá přímou souvislost se špionážní aférou kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, jak naznačovala některá média.

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla. Satelitní snímky ukazují i vrtulníky a drony

Číst článek

„Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích,“ upozornili na twitteru policisté, kteří podezřelé sledovali dlouhé měsíce. To později potvrdil i státní zástupce.

Původně se v médiích objevovaly zprávy, že zadržení mohli být napojeni na zpravodajce GRU z ruské ambasády v Praze, které Česko v souvislosti s kauzou Vrbětice vyhostilo. Bílý to ale pro iROZHLAS.cz označil za spekulace:

„Informace části veřejných sdělovacích prostředků ohledně napojení podezřelých osob v mnou dozorované trestní věci na ruské tajné služby považujeme za pouhé spekulace, které v dané fázi trestního řízení nelze s ohledem na povinnou mlčenlivost jakkoli komentovat.“

Státní zástupce také upozornil, že detektivové celou akci plánovali se značným časovým předstihem.

Soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem.

Soud zmírnil trest muži, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině na straně separatistů

Číst článek

Pavlu Kafkovi uložil Vrchní soud v Praze za účast na organizované zločinecké skupině tříletý nepodmíněný trest.

Za boj na straně separatistů stanul před pražským městským soudem i Bělorus Alexej Fadějev, za účast na organizované zločinecké skupině byl nepravomocně odsouzen ke 4,5 roku vězení.

V prosinci loňského roku byl odsouzen 45letý Čech, který byl také obžalován ze zapojení do konfliktu na Ukrajině v řadách separatistů. Krajský soud v Ústí nad Labem mu pravomocně uložil 15 let vězení. Podle policie ale s největší stále pobývá na Donbasu.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 tisíc obětí.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

rak, mch, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme