Ne všichni krajští lídři ODS souhlasí s výzvou ke kázni poslanců

Deset krajských lídrů ODS vyzvalo poslance, kteří nesouhlasí se zvýšením DPH, ke zklidnění situace uvnitř poslaneckého klubu. Bojí se, že nejednotná ODS by mohla stranu poškodit před blížícími se krajskými volbami. Ostatní regionální šéfové ale s usměrňováním poslanců nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Plass za ODS | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Jedním ze zákonodárců, kteří mají vůči vládnímu daňovému balíčku výhrady, je Tomáš Úlehla ze Zlínska. Podle něj je vláda psychologicky vydírá, když vyhrožuje, že padne, pokud úpravu všichni nepodpoří. Souhlasí ale, že voliči tyto neshody uvnitř strany velmi dobře vnímají a chápou stranu jako nejednotnou.

Zvyšováním daní prý ODS opouští pravicové principy a je hluchá k těm, kteří jí dali svůj hlas. „Každá takováto kauza, která se teď děje v rámci vnitrostranického boje, může lidem ještě více zamotávat hlavu. Ale já mám přes 500 e-mailů z celé republiky, ze dvou třetin od členů ODS, že jsou rádi, že někdo ty věci dokáže pojmenovat nahlas a drží konzervativní zásady,“ řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory krajských lídrů a poslance ODS na výzvu zjišťovala pro Odpolední Radiožurnál Václava Marešová

Podle lídra ODS ve Zlínském kraji Libora Lukáše už ale měli nespokojení zákonodárci dost času své připomínky uplatnit:

„Říkám, že jsme pět týdnů před volbami a měli jsme dostatek prostoru koaliční kompromis uhádat v té době, kdy se o těch otázkách hovořilo v pracovních jednáních. Takže já jsem taky proti jakémukoli dalšímu navyšování daňové zátěže pro občany České republiky. Ale tato epizoda skončila koaliční dohodou.“

Výzvu ale nepodepsali ve všech regionech. Podporu nenašla u volebního lídra na Plzeňsku, Vysočině ale ani u královéhradeckého Miloslava Plasse. Podle něj je stále těžší vysvětlovat některé kroky a ústupky ODS ve vládě jako daň koaličnímu vládnutí – například tedy zvýšení DPH.

Šest rebelů z ODS:
Radim Fiala, Jan Florián, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla

„Ono to může už dosáhnout takové míry, že členská základna už jednotlivým krokům nerozumí. A já nemůžu podepsat výzvu k ukáznění poslanců, když v královéhradeckém regionu nesouhlasí 80 procent členů ODS se zvyšováním daní,“ vysvětlil Plass pro Radiožurnál.

Jednání mezi odpůrci vládního daňového balíčku z řad občanských demokratů a vedením ODS by se měla odehrát tento týden.

Vláda se rozhodla spojit hlasování o daňových změnách s vyjádřením důvěry kabinetu. Premiér a předseda ODS Petr Nečas řekl, že spory kolem vyšší sazby DPH posilují hrozbu rozpočtového provizoria.

Václava Marešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme