Nebezpečí povodní trvá. Morava a Slezsko v ohrožení

Varování před povodněmi vydal Český hydrometeorlogický ústav. Extrémní stupeň nebezpečí hrozí v Moravskoslezském a Zlínském kraji, pro Pardubický, Jihomoravský a Olomoucký kraj platí vysoký stupeň nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně 2002 - letecký pohled na zámek a přilehlé pozemky | Foto: Zámek Veltrusy

Během sobotního dne bude na Moravě a ve Slezsku pršet a srážky se v průběhu neděle rozšíří dále na západ i do Čech. Od sobotního večera do pondělního rána odborníci očekávají na některých místech srážky až do devadesáti milimetrů.

Hladiny řek na severu Moravy a ve Slezsku stoupají už teď. Na osmi místech platí první a druhé stupně povodňové aktivity. Je možné, že se v některých místech voda vylije z koryta.

Meteorologové radí sledovat vývoj situace v médiích. V postižených oblastech pak doporučují několik opatření. Například při silném dešti při jízdě autem zpomalit, nevjíždět na zatopené silnice a dávat pozor na možné podemletí krajnic a mostů.

O víkendu bude také foukat silný vítr. Řidiči by proto měli dávat pozor na stromy kolem silnic, které by mohly popadat.

Lidé v zátopových oblastech by měli být připraveni na případnou evakuaci. To znamená zabezpečit elektrické spotřebiče a veškeré cennosti uložit do bezpečí.

Hladiny jihočeských řek už klesají

Už ve čtvrtek večer zasáhl silný přívalový déšť Novohradské hory na jihu Čech. V Benešově nad Černou spadlo 104 milimetrů srážek. Voda zatopila místní zahrádky v údolí pod náměstím a vyplavila garáž a stodolu u jednoho domu na okraji Benešova nad Černou. Hasiči tam preventivně navezli pytle s pískem a obytné části domu zůstaly suché.

Benešovská starostka Veronika Korchová jela v pátek ráno obhlédnout okolní vesnice, protože i tam vydatně pršelo: „Nejhorší situace asi byla v Dluhošti, kde je narušeno pár mostků a příjezdové cesty. V Ličově a Skalinách se spojila voda z rybníku s vodou z luk a polí, takže cesta byla neprůjezdná.“

„Podobné to bylo v obci Desky – Malonty, kde se voda spojuje u takového mostku a jde přes cestu. Voda z luk a polí se valila v Klení na jeden dům, zaplavila sklep a v noci tam zasahovali hasiči,“ řekla Korchová.
Teď už hladiny řek na jihu Čech klesají.

V Krkonoších napadl sníh, na Sněžce mrzlo

Na hřebenech Krkonoš dnes napadl sníh, na Sněžce ráno teploty klesly pod bod mrazu, a v horských střediscích našich nejvyšších hor se teploty po celý den drží jen pár stupňů nad nulou.

Na hřebenech Krkonoš navíc panuje silná mlha. Turisté by proto podle horské služby měli být na změny počasí připraveni.

„Sněží nebo padá sníh s deštěm a je špatná viditelnost a v důsledku stále zesilujícího větru mohou být na hřebenech problémy s orientací. Horská služba proto doporučuje návštěvníkům Krkonoš patřičné vybavení,“ přiblížil náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Igor Maňour, Eliška Pilařová, Alžběta Rákosová, Katka Brezovská, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme