Nebezpečné implantáty ohrožují i muže. Odborníci hledají řešení

Na ministerstvu zdravotnictví se řeší, co dál s nebezpečnými prsními implantáty. Odborníci nyní dávají dohromady pokyny, podle kterých se bude v Česku postupovat a také další doporučení pro ženy, které mají nebezpečné prsní implantáty od francouzského výrobce voperované.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandra Blachereová zastupující poškozené ženy ukazuje silikonové prsní implantáty

Alexandra Blachereová zastupující poškozené ženy ukazuje silikonové prsní implantáty | Zdroj: Reuters

Státní ústav pro kontrolu léčiv ženám doporučil, aby se nechaly preventivně vyšetřit. Výrobky totiž můžou praskat nebo prosakovat.

Ženám, které mají implantáty ze zdravotních důvodů, hlavně kvůli rakovině prsu, by vyšetření měla uhradit pojišťovna. Podle některých odborníků se v Česku skandál zbytečně nafukuje, zatím žádné ženě implantát nepraskl.

Dnes se však objevila informace, že vadný gel může být i v implantátech pro muže. Nekvalitní silikon se totiž používal i k výrobě protéz varlat, prsních svalů či implantátů pro hýždě u mužů.

Jednání zástupců Státního úřadu pro kontrolu léčiv, Všeobecné zdravotní pojišťovny, plastických chirurgů nebo Asociace mamodiagnostiků je ale teprve v počátcích. Skončí nejpozději příští týden a výsledkem má být pokyn ministerstva jak na situaci reagovat.

Skandál naplno propukl před Vánocemi. Ukázalo se, že při výrobě prsních implantátů používala francouzská firma PIP místo zdravotnických materiálů levný průmyslový silikon. Ve Francii už implantáty popraskaly asi tisícovce žen, řada zemí světa je proto okamžitě zakázala a vyzvala ženy, aby si nebezpečné implantáty nechaly odstranit.

Lenka Jansová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme