Nebezpečnost bakterií v balené vodě testuje několik laboratoří

Už tento týden by měly být jasné výsledky testů neperlivé vody Aquila Aqualinea společnosti Karlovarské minerální vody. Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v jedné šarži tohoto výrobku nežádoucí bakterie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balená voda

Balená voda | Foto: Fotobanka stock.xchng

Závěry laboratorních rozborů odpoví na otázku, zda jsou koliformní bakterie a Escherichia coli nebezpečné lidskému zdraví. Existuje totiž velké množství těchto typů, z nichž nebezpečné jsou jen některé. Zatím je jasné jen to, že v potravinách nemají co dělat.

Odhalení a zveřejnění přítomnosti bakterii může firmu, která vyrábí minerální vody, značně poškodit. Jak ale na Rádiu Česko upozornil mluvčí potravinářské inspekce Michal Spáčil, princip předběžné opatrnosti dodržují všechny státy EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České vakcinologické společnosti a ředitel královehradecké Fakultní nemocnice Roman Prymula v Ozvěnách dne

„Je to nebezpečí, na které musíme upozornit i v situaci, kdy nevíme ještě jak je veliké. Zásadní věc je, že tyto bakterie nemají ve vodě co dělat. A pokud jsou tam nalezeny, tak bez ohledu na to, jak jsou patogenní, jedná se o potravinu, která není bezpečná, proto musí být stažena z oběhu a spotřebitelé musí být informováni,“ uvedl.

Karlovarské minerální vody už stáhly z trhu celou šarži balené vody, i když podle mediálního zástupce společnosti Michala Donatha nebyly bakterie ve všech kontrolovaných lahvích.

Analýzy se provádějí jak ve smluvní laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tak na dalších pracovištích včetně laboratoře Karlovarských minerálních vod.

Inspekce z opatrnosti poslala vzorek i do národní referenční laboratoře pro nákazu bakterií nového kmene E-coli, která způsobuje krvácivé průjmy.

V obchodech už inkriminované balení není

Společnost Karlovarské minerální vody ujišťuje ústy své mluvčí Bibiany Beňové, že kupující už na balení z této šarže nenerazí. Dopoledne to potvrdila Radiožurnálu: „V tuto chvíli by už neměla být v obchodní síti jediná láhev.“

Podle Bibiany Beňové se navíc dá předpokládat, že bakterie nejsou nebezpečné. Voda totiž byla vyrobena už před zhruba dvěma měsíci a zatím se u nikoho neobjevily žádné zdravotní problémy, které by se případně mohly spojit právě s vodou Aguila.

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři | Foto: Reuters

Každý, kdo by případně doma dotyčnou vodu měl, se může obrátit na prodejce, kde ji koupil, a buď dostane výměnou vodu z jiné šarže, která je v pořádku, nebo dostane zpátky peníze.

Informační linka, na které jsou dostupné informace nejenom o případné výměně nebo vrácení vody z dané šarže, je: 800 11 10 11.

Pravděpodobnost, že jde o nebezpečnou bakterii, je mizivá

Předseda České vakcinologické společnosti a ředitel královehradecké Fakultní nemocnice Roman Prymula v Ozvěnách dne poznamenal, že pravděpodobnost, že by šlo stejně závažná kmen E.coli, který letos v Evropě zabil už na 50 lidí, je naprosto mizivá.“Někteří už berou preventivně antibiotiky, protože se napili Aquilly – to bych v žádném případě nedoporučoval.“

„Je naprosto logické, že šarže byla stažena, nicméně, že by mělo docházet k ohrožení zdraví, notabene k dramatickým klinickým průběhům – to považuji za naprosto málo pravděpodobné,“ zdůraznil Prymula. „To je něco, jako kdyby nám měl na hlavu spadnout meteorit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil a Pavel Alexa z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

Podobný názor vyslovil na Rádiu Česko také Pavel Alexa z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. „S největší pravděpodobností se jedná o naprosto banální bakterie E.coli, které se vyskytují v řadě vod, dokonce i v množství soukromých studní,“ uvedl.

Dodal ale zároveň, že v komerčně dodávaných, balených vodách bakterie být nesmějí. „K tomu, aby pitná voda splňovala parametry, nesmějí v ní být koliformní bakterie obsaženy. Pokud nesplňuje tyto požadavky, stále to neznamená, že by tato voda musela být nebezpečná pro zdraví,“ uvedl a zdůraznil, že potenciální riziko, že se jedná o patogenní kmen, je velmi malé.

Milan Kopp, Květa Moravcová, Václav Sochor, Jana Gulda, Martin Hromádka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme