Nebezpečný lék Cholstat mizí z českého trhu

V České republice by už neměla existovat lékárna, která bude prodávat Cholstat - problematický lék na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Francouzská distribuční firma Laboratoires Fournier začala s jeho stahováním a stejný příkaz vydal také ústav pro kontrolu léčiv. Na vedlejší účinky léku už zemřelo ve světě kolem 40 lidí. Jen v naší republice ho užívá asi pět tisíc pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní ústav pro kontrolu léčiv tento krok přivítal. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Milan Šmíd. "Ta situace byla celoevropsky vyhodnocena jako situace, kdy regulační autority respektovali rozhodnutí toho vlastníka, který se rozhodl sám ten přípravek stáhnout."

Lidé, kteří na snížení cholesterolu v krvi užívali Cholstat, by si měli dojít k lékaři. Doporučuje to Milan Šmíd, podle kterého už žádná z lékáren Cholstat neprodává. Asi 5 tisíc pacientů proto čeká vyšetření a jiná léčba. "U nás jsou registrovány s pěti dalšími účinnými látkami." Podle Šmída je to přes deset léčivých přípravků, které mohou Cholstat prakticky analogicky nahradit.

Lékárny s pohotovostním provozem by o víkendu lék stále vydávaly. Nikdo je totiž neinformoval. Mluvčí ministra zdravotnictví Ota Černý dnes Českému rozhlasu řekl, že se není čeho obávat a že pacienti budou převedeni na jinou metodu léčby. "Já si myslím, že to není až tak dramatická záležitost. Ten lék není tak masový, není tak nebezpečný, a jestliže pacient okamžitě přijde lékaři, naše medicína je taky skvělá, pečlivá, pozorná, že všechny nepříjemnosti vyrovná."

Lékárny už vědí o nebezpečí vyplývajícím z užívání Cholstatu. Lék na snížení cholesterolu v krvi zavinil sérii úmrtí a je proto z evropského trhu stahován. Stejný příkaz vydal také český ústav pro kontrolu léčiv. Viceprezidenta lékarnické komory Lubomíra Chudoby jsme se zeptali, co bude s Cholstatem dál? "Lékárna může dostat dva pokyny. Buď že ten lék pozastaví, to znamená, že do zprávy, že je třeba ten lék opětovně uvlněn, tak ho nesmí expedovat, anebo pokud je to závažný případ, tak ten lék se okamžitě prostřednictvím velkodistribučních firem posílá zpět a ta to potom řeší s výrobcem." V případě Cholstatu jde ale o definitivní stažení z trhu. Pacienti, kteří lék užívali by proto měli urychleně navštívit lékaře.

Na Plzeňsku ale zatím pracovníci lékáren nedostali žádný oficiální pokyn ke stažení léku Cholstat z prodeje. Potvrzuje to sonda naší spolupracovnice Jany Mertové. Po léku cholstat není na Plzeňsku příliš velká poptávka a ani lékaři jej většinou nepředepisují. Konkrétně plzeňská lékárna U Bílého jednorožce nezaznamenala ani jeden požadavek, i když na skladu lék měla. Dosud nedostala ani žádný oficiální pokyn k jeho stažení, přesto tak učinili z vlastní iniciativy. V klatovské lékárně Zdraví si lék brali dva pacienti. Ani tady stejně jako v domažlické lékárně Pod Věží nepřišel žádný pokyn, který by nabádal k jeho stažení z prodeje.

Už v pátek odpoledne začali lékárníci na Břeclavsku stahovat nebezpečný lék Cholstat. Stalo se tak ihned po faxové výzvě Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Haně Ondryášové z Českého rozhlasu Brno to potvrdil lékárník Petr Hytych. Zároveň odmítl informace tisku, že lékárny svým liknavým postojem ohrožují životy pacientů. Ihned po pátečním verdiktu o škodlivosti cholstatu lékárníci stáhli medikament z prodeje. Brání se tak nařčením některých médií, že prodávali lék, přestože věděli o jeho nebezpečnosti. "Tam bylo doslova citované, že lékárníci 48 hodin prodávali lék, které věděli, že ne.... toto je lživá informace. Ve všech lékárnách okamžitě po oznámení Státního ústavu pro kontrolu léčiv byl okamžitě přípravek stahován z prodeje."

Chudoba také Radiožurnálu vysvětlil, jak bude stahování probíhat. "Při jakékoliv potřebě na stahování vadného léku nebo vadné šarže léků se postupuje velmi rychle, a to tím způsobem, že farmaceutické distribuční firmy posílají okamžitě zprávu do lékárny zároveň s dodávkou léků, vzhledem k tomu, že jsou lékárny zásobovány 2-4 krát denně od velkodistribuce, tak mají během několika hodin zprávu k dispozici. Potom později se zpožděním tato zpráva přichází i od zdravotních radů, takže co se týče pozastavování vadných šarží léků velmi dobře vyřešen."

Důvodem stažení Cholstatu jsou jeho vedlejší účinky, kvůli kterým ve světě zemřelo několik desítek živatelů. Vedle poruchy činnosti jater může totiž způsobit bolesti hlavy a břicha, zácpu, průjem, nadýmání a bolesti svalů. V řídkých případech může nastat akutní rozpad svalu.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme