Neblokujte zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, vyzývá své poslance ODS

Vedení ODS vyzývá své poslance, aby neblokovali zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Výkonná rada strany výzvu směřuje k zákonodárcům kolem Vlastimila Tlustého. Ti návrh kompenzací kritizují, podle nich je totiž pro stát nevýhodný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Tluchoř | Foto: Marián Vojtek

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř chce řešit situaci na zítřejším zasedání klubu. Na něm bude podle Tluchoře další prostor na debatu a vysvětlování významu toho zákona. "Myslím, že usnesení výkonné rady v této věci by mohlo být dalším krokem vyjádřením významu zákona pro ODS," doplnil Tluchoř.

Tluchoř nevylučuje individuální jednání s rebelujícími poslanci. Průtahy při projednávání zákona vyvolaly napětí v koalici, hlavně v řadách KDU-ČSL.

Nicméně místopředseda ODS Pavel Bém věří, že se jeho kolegy podaří přesvědčit o správnosti přijetí zákona. "Občanská demokratická strana používá slovo argumenty za ty klíčové nástroje v přesvědčování a věříme, že nakonec budou účinná," řekl Bém.

Ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas ale připustil další úpravy návrhu kompenzací. "Jsme připraveni předložit různé dopracované formy tohoto materiálu. Otázkou je, nakolik tento materiál má vliv na postoje našich kolegů. Chceme jednat, ale chci zdůraznit, že bavit se o jakýchkoliv krocích má význam tehdy, pokud zákon bude propuštěn do druhého čtení," dodal Nečas.

Vláda chce vrátit církvím třetinu zabaveného majetku a zbytek uhradit ve splátkách. Za navrhovaných 60 let by tak státní kasa přišla i s úroky o 270 miliard korun.

Vilém Janouš, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme