Nebudete během voleb v místě trvalého bydliště? O voličský průkaz můžete požádat i přes mobil

Už přes 6000 lidí využilo možnost zařídit si voličský průkaz, aby mohli volit mimo své místo trvalého bydliště. S průkazem mohou lidé volit kdekoli v Česku nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí. Na zaslání žádosti však zbývá už jen několik dní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O voličský průkaz se dá nejrychleji požádat přes internet na webové stránce volby.hlidacstatu.cz nebo na facebooku s pomocí chatbota. Vytvoření žádosti trvá necelé dvě minuty. Zájemci o voličský průkaz stačí základní osobní údaje, číslo občanského průkazu a počítač, tablet nebo telefon.

Volební průvodce: sněmovní volby se blíží. Už víte, jak hlasovat a na co si dát pozor?

Číst článek

„Aplikace je jednoduchá, rychlá a zcela bezpečná. Žádné osobní informace se neposílají přes internet, aplikace funguje i bez internetu. Vše je hotové za 2 minuty,“ řekl Michal Bláha z iniciativy Hlídač Státu, která aplikaci připravila

Voličský průkaz vydává obecní úřad příslušný trvalému bydlišti a občan o něj musí požádat. To může udělat osobně, klasickou poštou, anebo přes datovou schránku. Písemnou žádost je nutné na obecní úřad doručit nejpozději 13. října.

Osobní žádost je třeba podat nejpozději do 18. října do 16 hodin na příslušném obecním úřadu, pochopitelně během jeho úředních hodin.

Voličský průkaz obecní úřad vydá nejdříve 5. října 2017, a to buď voliči osobně, nebo zplnomocněné osobě anebo ho zašle na adresu uvedenou v žádosti. Kdo si průkaz nechce převzít osobně, musí už v žádosti uvést zplnomocněnou osobu, popř. doručovací adresu.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme