Nebudu zavírat oči před problémem živnostníků, reaguje Štěch na kritiku

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vydal v pátek prohlášení, ve kterém zareagoval na kritiku Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Ta požaduje odvolání politika poté, co prohlásil, že živnostníci by měli platit vyšší odvody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štech v roce 2014 | Foto: Filip Jandourek

"Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc. To ale neznamená, že budu zavírat oči před problémem, který se v konečném důsledku dotkne i jich, například tím, že budou ve stáří odkázáni na nízké důchody a chudinské dávky," uvedl Štěch ve svém oficiálním prohlášení. 

Živnostníci žádají odvolání Štěcha. Výrok o odvodech pro podnikatele kritizují Chovanec i opozice

Číst článek

Dodal, že živnostníci a zaměstnanci nemají navzájem rovné podmínky, jelikož mají stejná pravidla pro důchody i zdravotní péči, do systému ale přispívají rozdílně.

Milan Štěch ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu KOVO v Olomouci uvedl, že zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance by podle něj mohlo zajistit příliv až několika desítek tisíc pracovníků.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR to označila za populistický předvolební výkřik, který nemá žádný racionální základ a jeho zavedení by ohrozilo infrastrukturu venkova a regionů, kde drobní živnostníci vytvářejí základní obslužnost. Požaduje proto jeho odvolání z funkce.

Předseda Senátu se ale brání, že nešlo o žádný konkrétní návrh zákona. "Připomínám, že jsem nepředložil a ani nehodlám předkládat nějaké novely zákonů k této problematice. Jsem však naprosto přesvědčen o nutnosti o věci otevřeně a seriózně diskutovat," sdělil.

S výrokem Štěcha nesouhlasí také politici. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa jsou živnostníci pro stát naopak výhodou. „Myslím, že každý, kdo se raději rozhodne jít cestou výkonu osoby samostatně výdělečně činné, nepřidává žádné starosti státu," řekl Radiožurnálu. 

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme