Švédsko 2:4 Česko

Nečas a Boček podali dovolání v kauze trafik. Oba v ní dříve dostali peněžitý a podmíněný trest

Nejvyšší soud obdržel dovolání v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS. Ty podali bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček už na přelomu února a března. Koncem minulého týdne doručil Obvodní soud pro Prahu 1 dovolání spolu se spisem nejvyšší instanci do Brna. Informace potvrdila mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas u soudu (archivní foto)

Nečas dostal podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest milion korun | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozhodnutí lze očekávat za 40 až 50 dní s ohledem na průměrnou délku řízení v trestním kolegiu. Dovolání samo o sobě nemá odkladný účinek.

Nečas v kauze již dříve dostal podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest milion korun. Spoluobžalovaný Boček má dvouletý podmíněný trest a musí zaplatit 300 000 korun.

Nečas dostal podmínku 2,5 roku a peněžitý trest milion korun. V kauze trafik to potvrdil odvolací soud

Číst článek

V případu figurovala i Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová). Tu prvoinstanční soud také potrestal podmíněným a peněžitým trestem. Nečasová se ale proti verdiktu neodvolala a rozhodnutí nabylo právní moci už dříve. Trojice vinu popírala.

Po policejním zásahu na Úřadu vlády před více než deseti lety přispěla kauza trafik k pádu Nečasova kabinetu. Nečas, tehdejší šéfka jeho kanceláře Nagyová a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili.

Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

Nečasův trest zahrnuje i jeho předchozí odsouzení. Expremiér dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky. Odvolací pražský městský soud mu za to loni v květnu potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest 100 000 korun.

Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze. Trval nicméně na tom, že říkal pravdu. Jeho dovolání v této kauze už Nejvyšší soud odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme