Nečas a Fico se dohodli na spolupráci armád i dostavbě Baťova kanálu

Česko a Slovensko chtějí společně vytvořit tlak na Evropskou unii, aby nevstupovala do národních rozhodování o využívání jaderné energetiky. To je jeden z výsledků prvního společného jednání české a slovenské vlády v Uherském Hradišti a v Trenčíně. Premiéři obou zemí se také dohodli na užší spolupráci armád obou zemí a prodloužení Baťova kanálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Robert Fico na společném zasedání české a slovenské vlády

Petr Nečas a Robert Fico na společném zasedání české a slovenské vlády | Zdroj: ČTK

Česko a Slovensko chtějí společně přesvědčovat Evropskou unii, že výroba elektřiny z jádra je pro oba státy životně důležitou záležitostí. Obě země také plánují v oblasti jaderné energetiky velké investice.

„Společně máme zájem zabránit evropskou cestou torpédování dalšího rozvoje jaderné energetiky v Evropské unii, tedy včetně České republiky a Slovenska,“ uvedl po jednání vlád český premiér Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společné zasedání české a slovenské vlády sledoval bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Premiéři mluvili i o spolupráci armád obou zemí. Ve hře je společný nákup radiolkační techniky a podle Petra Nečase a Roberta Fica by obě země mohly sdílet i své vojenské kapacity.

„Vytvoříme velký politický tlak na ministry obrany, aby česká a slovenská armáda podstatně hlouběji spolupracovaly, protože jsme pod velkým hospodářským tlakem. Obě země musejí konsolidovat veřejné finance. Věřím, že za méně peněz se dá společně udělat více, než když to obě země dělají individuálně,“ řekl slovenský premiér Robert Fico.

Poprvé v éře samostatnosti společně zasednou vlády Česka a Slovenska

Číst článek

Premiér Nečas po jednání dodal, že posledních dvacet let je důkazem, že rozhodnutí politiků o rozdělení na dva samostatné státy bylo správné:

„Rozdělení bylo dobře provedené a vztahy nejen na mezistátní úrovni, ale i na úrovni našich obcí, měst, krajů a regionů, různých občanských sdružení i občanů mezi sebou jsou vynikající a jsou důkazem, že v posledních dvaceti letech vzájemnost nezeslábla tím, že žijeme ve dvou samostatných státech, ale naopak byla v mnohých ohledech posílena."

Vzájemnou spolupráci obou republik označil za příkladnou i slovenský protějšek Nečase Robert Fico:

V Uherském Hradišti je pro politiky červený koberec málo červený

Číst článek

„Je příkladné, jak jsme si pomáhali v dobách nesvobody. Je příkladné, jak si pomáháme i v dobách plné svobody a demokracie. Toužím po tom, aby se tato vzájemná důvěra opakovala i v dalších letech. Říká se, že přítel je ten, kdo přichází tehdy, kdy vás už všichni opustili. Přeji si ze srdce, zůstaňme přáteli, na které je vzájemně spolehnutí.“

U jednání českých a slovenských ministrů nechyběla ani česká slivovice. „Protože jsme venku promrzli, tak zahajujeme rychlou záchrannou operaci. Improvizovaně. Která je také důkazem toho, že české lihoviny jsou už skutečně v pořádku,“ vysvětlil Nečas.

Baťův kanál se prodlouží

Premiéři Česka a Slovenska se dohodli také na prodloužení Baťova kanálu. Řeka Morava by tak měla být splavná z jižní Moravy až do slovenské Skalice.

Podle předsedy vlády za ODS Petra Nečase má prodloužení Baťova kanálu velký význam pro rozvoj turistického ruchu v příhraničí se Slovenskem:

„Vzhledem k tomu, že dolní tok řeky Moravy je v podstatě společnou záležitostí Slovenské republiky a České republiky, tak další prolongace této velice intenzivní turistické oblasti i na území Slovenska dává obrovský potenciál pro rozvoj turistického ruchu, pro rozvoj ochrany kulturních a historických památek.“

Společná jednání budou pokračovat

Dnešní jednání bylo první tohoto typu od rozpadu Československa, a podle plánů premiérů obou zemí by se z toho měla stát do budoucna tradice.

Český premiér Petr Nečas dnes řekl, že by se setkání české a slovenské vlády ve stoprocentním obsazení měla opakovat každý rok. Jednání by měla probíhat na přelomu října a listopadu a to střídavě v některém z regionu Česka a Slovenska.

Václava Marešová, Vojtěch Berger, Jakub Šídlo, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme