Nečas bude s Klausem jednat o půjčce pro MMF

Premiér Petr Nečas bude na Pražském hradě jednat s prezidentem Václavem Klausem o klíčovém rozhodnutí, zda Česko dá peníze na záchranu eurozóny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ODS Petr Nečas přichází na jednání pražské regionální rady ODS

Premiér a předseda ODS Petr Nečas přichází na jednání pražské regionální rady ODS | Zdroj: ČTK

Prezident se včera vyslovil proti tomu, aby Česko poslalo na sanaci dluhů eurozóny 90 miliard korun: „Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení.“

Nesnadnost rozhodnutí přiznává i guvernér centrální banky Miroslav Singer. Podle něj jde totiž o desetinu všech devizových rezerv státu. Singer navíc tvrdí, že dohody z bruselského summitu neřeší problémy eurozóny jako celku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel konzultingu společnosti Delloite a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer na Rádiu Česko

Ministr financí Miroslav Kalousek ale říká, že jde o zahraničněpolitické rozhodnutí a připouští, že je možné debatovat o snížení pomoci. Jednoznačně pro vstřícnost Bruselu jsou šéfové TOP 09 Karel Schwarzenberg a ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ředitel konzultingu společnosti Delloite a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer nevidí v případné půjčce velký problém. Upozornil, že se naše devizové rezervy za posledních dvanáct let nejméně zdvojnásobily. Stabilitu české koruny a stabilitu naší ekonomiky navíc garantují devizové rezervy jen částečně.

„Ve skutečnosti bychom se v případě závažných krizí museli spolehnout na mechanismy nadnárodní pomoci. Zapojit se do nějakého takového mechanismu mi z tohoto hlediska připadá přirozené,“ řekl Niedermayer.

Bývalý viceguvernér ČNB také poukázal na to, že je naše ekonomika stabilizovaná a šok by mohl přijít právě z destabilizace jiných evropských zemí. „V případě, že podpoříme schopnost MMF tyto země podporovat, tak riziko, že nás postihne krize, snižujeme,“ uvedl Niedermayer a dodal, že v případě MMF jde o bezpečně půjčené peníze.

„My bychom MMF nepůjčovali peníze na konkrétní operaci, ale do nějakého fondu. Nenesli bychom tak riziko jednotlivých operací, ale MMF jako takového a ten považuji za velice stabilní,“ uzavřel Luděk Niedermayer.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Naďa Bělovská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme