Nečas: Částečná prohibice se zmírní, dovoz metanolu se bude kontrolovat

Částečná prohibice v Česku se uvolní. Po jednání se zástupci lihovarníků, restauratérů a Potravinářské komory to prohlásil premiér Petr Nečas z ODS. Podle něj ale nebude zákaz prodeje a nabízení tvrdého alkoholu zrušen, jen zúžen. O uvolnění exportu bude kabinet ještě jednat s Evropskou komisí. Stát by měl podle Nečase také zpřísnit kontroly dovozu metanolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) | Zdroj: ČTK

„Chci vyjádřit podporu všem poctivým výrobcům lihovin, prodejcům alkoholu a podnikatelům v pohostinství. Jsme si vědomi, že opatření, které je již druhý týden v činnosti, jim velmi komplikuje život a je naprosto jednoznačné, že tato metylalkoholová otrava byla způsobena kriminální činností,“ řekl Nečas.

Podle předsedy vlády je důležité co nejdříve otevřít trh s alkoholem, a to především podporou vzniku takzvaného rodokmenu alkoholu a dalších opatření, která bude vláda zítra projednávat.

„Za určitých podmínek by se to mohlo uvolňovat u poctivých výrobců a producentů, kteří doloží původ lihu a surovin, ze kterých se to vyrábí. Bavili jsme se také o datu, jestli to bude od 1. ledna letošního roku nebo se zvolí jiné datum,“ přiblížil výsledky jednání prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisková konference premiéra Petra Nečase k uvolnění prohibice

„V tomto okamžiku je velmi důležité, aby se stanovilo jasné datum. Na alkohol vyrobený do konce loňského roku by se režim neměl vztahovat a zásoby by se měly prodat s tím, že je třeba říci, v jakých konkrétních značkách a druzích se vyskytl problém a tyto značky a výrobce zkontrolovat,“ míní prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Premiér zdůraznil, že je nezbytné přijmout i opatření dlouhodobějšího charakteru, která by eliminovala nebezpečí podobné epidemie. Stát chce také zostřit kontrolu dovozu metylalkoholu. Posílí se tím dohled celníků a policie.

Prodejci budou mít 60 dní na doložení původu skladovaného alkoholu

Číst článek

„U nás není produkován, do České republiky je dovážen a pak zneužíván v oblasti potravinářství. Chceme mít velkou spolupráci s Unií výrobců a dovozců lihovin a s Potravinářskou komoru i v přípravě kontrolního systému a naším cílem je i povzbudit kontrolní činnost celní správy a policie,“ poznamenal Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne byli prezident Potravinářské komory Miroslav Toman a prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek

Předseda vlády nevyloučil ani možné zvýšení daně na metanol. Podrobnosti nových opatření by měla připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí. Nečas také poděkoval policii, že našla zdroj otrav nekvalitními destiláty.

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu v reakci na otravy metanolem platí v Česku od 14. září, zákaz distribuce a vývozu od 21. září. Uvolnění částečné prohibice chce vládě navrhnout už zítra ministr zemědělství Petr Bendl.

Restaurace a obchody budou mít zřejmě 60 dnů na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak ho budou muset zničit. Už otevřené láhve budou muset zlikvidovat všechny. S tím ale Asociace hotelů a restaurací nesouhlasí. Podle ní je bezpečný veškerý alkohol vyrobený dříve než v srpnu, kdy k mělo k pančování docházet.

Cena českých destilátů zůstane podle lihovarníků zřejmě i po zmírnění prohibice stejná

Číst článek

Celkem už na požití jedovatého metylalkoholu zemřelo 26 lidí, další dvě desítky leží v nemocnicích. Otrávilo se téměř 70 lidí v devíti krajích.

Policie zatím obvinila přes 40 lidí, více než 20 jich je už ve vazbě. Dva muže z Moravskoslezského kraje pak obvinila z trestného činu obecného ohrožení. Hrozí jim až výjimečný trest.

Jana Zemanová, Jakub Šídlo, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme