Nečas: Česko zatím vojáky z Afghánistánu stahovat nebude

Česká republika zatím neplánuje stahování vojáků z Afghánistánu. Prohlásil to premiér Petr Nečas po setkání s předsedou britské vlády Davidem Cameronem. Reagoval tak na noční oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy, který chce letos poslat domů deset tisíc mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron (vpravo) přijel do Prahy na návštěvu. Na snímku je v doprovodu svého protějšku Petra Nečase. | Zdroj: ČTK

"Myslím si, že ten princip 'Společně dovnitř, společně ven' by měl platit a Česká republika se ho bude jednoznačně držet," prohlásil předseda české vlády.

Dodal, že Česká republika chce být spolehlivý spojenec a jestliže dala tento mezinárodní závazek, tak chce svůj kontingent držet přesně podle mandátu v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas mluví o tématech, která probírá se svým britským protějškem Davidem Cameronem při jeho návštěvě v Praze, ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Posílili jsme tento kontingent, máme pro něj mandát až do konce příštího roku a nebudeme dělat jednostranné kroky, například že bychom část tohoto kontingentu stahovali, jako to udělaly některé členské země,“ podotkl Nečas.

Stahování vojáků z této asijské země potvrdil v nočním projevu americký prezident Barack Obama. Podle něj se jich letos vrátí domů 10 tisíc, do léta příštího roku celkem 33 tisíc. Na jejich místo budou nastupovat domácí afghánské ozbrojené síly.

Podle brtiského premiéra Camerona ale nebude stažení amerických sil z Afghánistánu znamenat, že by západní spojenci polevili v tlaku na afghánské protivládní rebely.

„Británie si je zcela jistá tím, že do konce roku 2014 už nebude mít v Afghánistánu žádné bojové síly a nebude tam mít jistě ani tolik vojáků jako teď. Je ale možné, že v Afghánistánu ještě zůstanou jednotky pomocných sil,“ uvedl David Cameron.

Dokončení jednotného trhu EU

Klíčovým tématem setkání českého a britského premiéra byla problematika eurozóny.

„Naše pozice jsou úplně stejné. To znamená, ano, samozřejmě pomoc Mezinárodního měnového fondu, a pak v rámci Evropské unie,“ řekl Petr Nečas.

Česká republika i Velká Británie se shodují na pomoci Řecku prostřednictvím nástroje evropské finanční stability, který je tvořen pouze členy eurozóny. Obě země kladou také důraz na dokončení vnitřního evropského trhu.

„Znamená to liberalizovat vnitřní trh i v oblasti služeb. My dnes máme volný pohyb zboží, ale u služeb je to horší. My jsme přesvědčeni, že dokončení jednotného trhu, to znamená i liberalizace v oblasti služeb, ale například i digitální ekonomiky, podpory malých a středních podniků, vytváří obrovský potenciál pro konkurenceschopnost EU na světových trzích,“ vysvětlil český premiér.

Vyšetřování kauzy gripenů

Británie by měla podle dnešní dohody obou premiérů poskytnout České republice pomoc při vyšetřování kauzy gripenů, především informacemi. Potvrdil to Petr Nečas.

„Speciální britský protikorupční úřad konstatoval před více než rokem, že v případě opatření letounů gripen do České republiky došlo ke korupci. Dokonce zadrželi jednoho cizího státního příslušníka a firma British Air Space musela zaplatit jakési odškodné,“ uvedl.

Proto je podle něj pravděpodobné, že britské úřady vlastní závažné informace o korupci na území České republiky.

Renáta Prátová, Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme