Nečas chce o pronájmu Gripenů jednat přímo se švédským premiérem

Premiér Petr Nečas chce o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen jednat přímo se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem. Nečas to řekl po dnešním jednání vlády, která diskuzi o stíhačkách přerušila do března. Nečas se chce se švédským premiérem sejít ještě předtím, než se ministři k debatě o stíhačkách vrátí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Stále jsme přesvědčeni, že švédská strana málo bere v potaz to, že i na českém letectvu si dělá referenční vzorek, který při prodeji svých letadel po celém světě používá jako součást své marketingové strategie. Jinými slovy jsme přesvědčeni, že potenciál té transakce ještě nebyl vyčerpán,“ tvrdí Nečas.

Česká strana není podle premiéra spokojena s nevstřícným přístupem Švédů. Jednání mezi ministerstvy obrany už prý svůj potenciál vyčerpala. Vláda Švédům hrozí, že není odkázána jen na Gripeny. Mluvčí švédského ministerstva obrany Henrik Hedberg se ale brání. Oba státy podle něj spolupracují dobře.

Pronájem 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen za 19,6 miliardy korun schválila vláda Vladimíra Špidly v roce 2004. Původně je chtěla koupit, nakonec je pronajala na deset let. Smlouva tak vyprší na konci roku 2014.

„Otázka Gripenů je velmi důležitou součástí spolupráce mezi našimi dvěma národy. Švédsko považuje Českou republiku za klíčového partnera v oblasti obrany. Zaměřujeme se na dlouhodobou spolupráci. Jsme si vědomi důležitosti této spolupráce, která je pro nás zavazující,“ řekl mluvčí švédského ministerstva obrany.

Stíhačky podle řady vojenských expertů i samotných letců Česko potřebuje. Kritici naopak namítají, že jde o drahý luxus. Vlastní stroje totiž nemají ani někteří další členové NATO.

Letouny JAS 39-Gripen má v současnosti v pronájmu kromě Česka ještě Maďarsko a Thajsko. Armády dvou států je pak přímo vlastní. Jihoafrická republika nakoupila celkem 26 kusů. Švédsko si původně objednalo přes 200 kusů, ale své nároky postupně redukuje asi na polovinu.

Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme