Nečas chce zákoník práce připravit důkladně. Novela začne platit později

Chystaná vládní novela zákoníku práce by mohla začít platit později než od prvního ledna 2011. Po jednání s odborovým předákem Jaroslavem Zavadilem to připustil předseda vlády Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Premiér dává podle svých slov přednost spíše pečlivějšímu projednání předlohy před rychlostí.

„Než obcházet některé standardní jednací procesy, tak si dovedu představit, že by ta novela platila o několik týdnů později,“ říká Nečas.

Navíc by se podle Nečase projednání předlohy zákoníku práce nemuselo do konce roku stihnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas a Jaroslav Zavadil o jednání o novele zákoníku práce.mp3

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil s premiérovým rozhodnutím souhlasí.

„Já si myslím, že to je dobře, že je potřeba, aby to standardním procesem prošlo, a abychom mohli ještě k některým věcem některé poznámky a připomínky říct, protože s některými věcmi samozřejmě nesouhlasíme,“ řekl Zavadil.

Odborářům se například nelíbí plánované snížení nárokové složky platu ze 70 na 60 procent nebo to, že by dlouhodobě nemocní měli dostávat jen 60 procent své mzdy. Přesto se o protestech ve vedení odborů zatím příliš nemluví.

Vláda bude předlohu zákoníku práce projednávat v září, s odbory pak její znění probere při dvoustranných rozhovorech i v tripartitě.

Vládní novela zákoníku práce začne platit zřejmě o něco později než prvního ledna 2011. Důvodem jsou kromě jiného právě nutná jednání s odbory o znění předlohy.

Podle premiéra Petra Nečase by se navíc projednání návrhu nemuselo stihnout například v Poslanecké sněmovně nebo Senátu.

„Pro návrh, který je předložen do vlády v září, je spíše reálné očekávat, že kompletní legislativní procedura včetně projednání v senátu a podpisu prezidenta je velmi komplikovaně stihnutelná do 31. prosince téhož roku,“ dodal Nečas.

Květa Moravcová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme