Nečas chtěl od Bárty omluvu kvůli sledování politiků. A dočkal se

Premiér Petr Nečas (ODS) si vyžádal od ministra dopravy Víta Bárty (VV) veřejnou omluvu kvůli kauze sledování politiků agenturou ABL. Podle něj se mu Bárta zaručil za to, že ABL politiky nesledovala. To se ale podle Nečase ukázalo jako nepravdivé, protože se na sledování podíleli přinejmenším subdodavatelé firmy. Bárta večer Nečasově apelu vyhověl a písemně se mu omluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu rozděluje skandál na ministerstvu životního prostředí. Na snímku ministr dopravy Vít Bárta a premiér Petr Nečas (zády). | Foto: Tomáš Adamec

„Dodržení slova považuji za elementární předpoklad vzájemné důvěry. Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé. Proto od něj očekávám veřejnou omluvu,“ píše Nečas ve svém prohlášení.

Premiér nevidí v aktivitách ABL a aktivitách jejích subdodavatelů žádný rozdíl. Je to první Nečasova reakce na sobotní Bártovo vysvětlení kauzy. Bárta o víkendu vysvětlil, že firma ABL prý radnici Prahy 11 prověřovala v tom smyslu, zda s ní může spojit své jméno. Mimo jiné měla provádět řízené provokace členů radnice.

Vít Bárta večer Nečasově apelu vyhověl a písemně se mu omluvil. Přiznal, že neuvedl celý kontext tehdejších aktivit jeho bývalé společnosti ABL. Zásah do soukromí lidí, včetně komunální političky Marty Šorfové považuje za nevhodný. Někdejší starostka Prahy 11 Šorfová měla být jednou ze sledovaných osob.

Bývalý eurokomisař a nynější Bártův poradce Pavel Telička ale Radiožurnálu řekl, že šéf dopravy by měl o angažmá své bývalé bezpečnostní firmy říci víc.

„Vysvětlení, které podal ministr Bárta, si zaslouží rozvinutí. V tuto chvíli, když se na to budu dívat nezaujatě, tak je to určitě vysvětlení, kde bych uvítal větší přesvědčivost a i větší konkrétnost,“ uvedl Telička.

Tereza Bartůňková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme