Nečas dostane od starostů stovky nůžek jako symbol propasti mezi rozpočty obcí a státu

Několik stovek nůžek předají starostové obcí a měst premiéru Petru Nečasovi před jednáním vlády. Chtějí tak upozornit na problém, kdy podle nich vláda s vedením obcí málo spolupracuje při přípravě zákonů. Obecní rozpočty jsou tak stále více napjaté. Nůžky mají být symbolem rozdílu mezi státním rozpočtem a prostředky obcí a měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně | Foto: Filip Jandourek

Od tohoto kroku si obce slibují, že s nimi vláda začne víc jednat.

„Zatímco stát zvedá daně a má těch peněz ve státním rozpočtu čím dál tím více, tak obce jsou na tom úplně obráceně. Ze zvýšených daní nedostanou obce nic, naopak více zaplatí ať už na svozu odpadu, na stočném, na vodném, nebo třeba na jízdném anebo vstupném na kulturní a sportovní zápasy, a přitom nám peněz nepřibývá. Tedy obce jsou na opačném konci než stát, a my potřebujeme, aby se tato situace začala urychleně řešit,“ říká předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Pro příklad uvedl Jiránek dvě novinky, které s vedením obcí a měst prý nikdo neřešil.

„Jednak financování regionálního školství, a jednak třeba elektronické občanské průkazy, kdy obce jsou v podstatě na poslední chvíli postaveny před hotovou věc, špatně se jim na to reaguje. A přitom ty zákony, kdyby se připravovaly déle ve spolupráci s obcemi, tak by reformy měly nějaký smysl. Takhle to spíš obtěžuje jak občany, tak obce nebo jejich úředníky na straně druhé, a nemá to ten efekt, jaký vláda zamýšlela,“ myslí si Jiránek.

Václava Marešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme