Nečas: Důchodová reforma se musí prosadit za každou cenu

Koalice bude chtít prosadit penzijní reformu i bez podpory sociálních demokratů. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase by totiž mohly peníze na důchody chybět daleko dřív, než se původně očekávalo, a to už kolem roku 2010. Sociálním demokratům se mimo jiné nelíbí třetí část reformy, která má stát na vyvedení části důchodového spoření do soukromých fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: Úřad vlády ČR

Důchodová reforma se musí prosadit za každou cenu, říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který s tímto krokem spojil i své setrvání na postu ministra:

"Při jakémkoli tempu růstu mezd, při jakémkoli nárůstu nezaměstnanosti začne ten systém spadávat do měkkých deficitů. Vlastně již v následujících letech. Klidně v letech 2010 a dále."

ČSSD je o některých změnách novely zákona a důchodovém pojištění ochotná jednat. Přes co ale vlak z Lidového domu nejede, je třetí část reformy - tedy návrh zákonné možnosti částečně odstoupit od povinného placení důchodového pojištění. Argument je stejný - očekávaný deficit důchodových financí v roce 2010.

" Další vyvedení desítek miliard korun do kapitálového spoření by znamenalo už ohrožení vyplácení důchodů pro stávající důchodce," říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Podle Petra Nečase je technicky nemožné se s opozicí dohodnout na všech třech fázích reformy do schvalování její první části. O novele Zákona o důchodovém pojištění by totiž měli poslanci hlasovat ještě do konce roku.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme