Nečas i Kalousek se bojí průtahů v kauze, která odstartovala vládní krizi

V kauze, která zasáhla nejvyšší patra české politiky a odstartovala současnou vládní krizi, by mohli vypovídat další svědci. Vrchní státní zástupce nevyloučil, že jeho lidé by si mohli k výslechu pozvat i končícího premiéra Petra Nečase. Ten se stejně jako ministr financí v demisi Miroslav Kalousek sám domáhal toho, aby ho policie vyslechla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek po schválení vládního daňového balíčku

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek po schválení vládního daňového balíčku | Zdroj: ČTK

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan dnes řekl, že žalobci vyslechnou všechny svědky, jejichž výpověď by mohla objasnit kauzu bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Další postup vyšetřovatelů nechtěl komentovat.

Premiér v demisi Petr Nečas dnes zopakoval, že on sám se musel výslechu na policii domáhat. Vyjádřil také obavy nad tím, zda nejsou někteří obvinění držení ve vazbě záměrně dlouho.

„Byl bych skutečně velmi nerad, kdybychom museli dospět k závěru, že to natahování výslechů a předvolávání dalších a dalších svědků a vymýšlení doplňování seznamu na desítky svědků, kteří nebyli původně při uvalení vazby, aby to působilo dojmem, že skutečným cílem je držet tyto lidi co nejdéle v potupných podmínkách vazby a takzvaně je zlomit. To bych byl velmi nerad, pokud by tento dojem vzniknul,“ uvedl Nečas.

Také ministr financí v demisi Miroslav Kalousek vyjádřil obavy nad tím, zda nejsou někteří obvinění ve vazbě příliš dlouho. Uvedl, že se výslechu domáhal po tom, co z tisku zjistil, že je důvodem koluzní vazby některých lidí.

„Byl jsem překvapen, že poté, co jsem byl vyslechnut, dalších 14 dní zase nebyl vyslýchán nikdo. Samozřejmě si nemohu dovolit tvrdit, že tento postup je účelový, ale mohu si myslet, že zvenku to tak vypadá,“ poznamenal.

Policie Kalouska vyslechla jako svědka 20. června. „Jsem naprosto šokován z konstrukce pana státního zástupce, protože mi připadá mnohem více jako třídní nenávist než právní názor,“ řekl po výslechu Českému rozhlasu.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli v průběhu 12. až 14. června postupně celkem devět lidí ze státní správy a politiky. Osm pak bylo obviněných, ve vazbě je nyní sedm z nich včetně Jany Nagyové. Kauza stála Nečase křeslo předsedy vlády i šéfa ODS.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme