Nečas: Koaliční vláda krize zvládla, je nyní silnější než v prosinci 2010

Z pohledu hlavních parlamentních stran zhodnotili jejich představitelé pro Rádio Česko své úspěchy či nezdary v roce 2011. Předseda ODS a premiér Petr Nečas bilancoval především práci koaličního kabinetu. Za hlavní úspěch vlády označil udržení stability veřejných financí, reformy a protikorupční opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně | Foto: Filip Jandourek

„A že se nám podařilo v průběhu roku schválit celou řadu důležitých reforem. Ať už reformu důchodů, sociálního systému trhu práce, zdravotnictví a také důležitá protikorupční opatření,“ řekl premiér Rádiu Česko.

Podle Nečase však koaliční kabinet měl rozhodně udělat více práce. V rozhovoru připustil, že vláda udělala chybu v komunikaci s veřejností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozvor s premiérem Petrem Nečasem natočila pro Rádio Česko Milada Richterová.

„ I já osobně za to nesu největší zodpovědnost. Potřebujeme přesvědčit lidi, že děláme kroky, které nejsou populární, ale v dlouhodobém horizontu přinesou jednoznačně pozitivní body této zemi,“ uvedl.

„ Vládě se například nepodařilo zatím přesvědčit veřejnost, že se snažíme zúžit prostor pro korupci. Takže nemůžeme být se sebou spokojeni,“ doplnil.

Koaliční krize jsme zvládli

Připomněl také, že koaliční vláda prošla v letošním roce několika krizemi. Není to však podle něj překvapivé. „Když se podíváme do dějin koaličních vlád v ČR, tak to nikdy nebyla žádná kratochvíle a žádná procházka růžovým sadem. Koaliční vládnutí je komplikované, často nepříjemné, dospívá ke krizím, nicméně klíčové je, že jsme krize zvládli a dnešní postavení koaliční vlády je silnější než v prosinci 2010,“ uvedl premiér.

„Pokud u všech tří koaličních stran zvítězí vědomí odpovědnosti, vědomí složitosti situace nejen Česka, ale celé Evropy, jsem přesvědčen, že následující měsíce a roky jsme schopni zvládnout,“ dodal.

Co se týče hlavních vládních úkolů v roce 2012, jde podle Nečase především o zvládnutí nelehké ekonomické situace, která panuje v Evropě a která má dopad na ČR.

„Kde uděláme všechno pro to, abychom ji zvládli odpovědně a důstojně pro tuto zemi. Abychom v rámci našich možností minimalizovali dopady, abychom konsolidovali veřejné finance, aby se zužoval prostor pro korupční jednání, abychom pokračovali v nezbytných reformách,“ přiblížil v rozhovoru s Miladou Richterovou Petr Nečas.

Milada Richterová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme