Nečas: Ministerstvo přidá 1,5 miliardy korun poskytovatelům sociálních služeb

Provozovatelé sociálních služeb dostanou letos miliardu a půl korun navíc. Slíbil to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Částka by se podle něj měla najít mezi ušetřenými penězi z loňska. Odbory už dřív upozorňovaly, že peníze, se kterými rozpočet na sociální služby počítal, jsou pro provozovatele likvidační. Ministr Nečas teď nicméně očekává i větší zapojení krajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas | Foto: Pavel Balíček

Loni stát na dotace na sociální služby vyčlenil v rozpočtu necelých 7 miliard korun, letos jen 4 a půl. Teď k nim ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas přidává ještě další miliardu a půl. O zbytek z rozdílu by se ale podle něj měly postarat kraje:

"Není možné, aby v roce 2005 daly kraje 1,2 miliardy a v letošním roce jenom 674 miliónů. Do svých vlastních zařízení, jejímiž jsou zřizovateli, majiteli, kde jsou jejich vlastní občané."

Kraje se ale brání. "My dneska nedovedeme identifikovat v jakých částech těch služeb nám ty prostředky budou chybět," dodal radní kraje Vysočina pro sociální politiku Petr Krčál.

O rozdělení navýšených prostředků mezi jednotlivé organizace se podle Petra Nečase rozhodne do konce března. Na účet by peníze měly zařízením přijít do konce června.

Zdravotnické odbory kvůli chybějícím penězům pro sociální péči už minulý týden vyhlásily stávkovou pohotovost. Tu zatím rušit nebudou, řekl Radiožurnálu jejich šéf Jiří Schlanger. Počkat si totiž chtějí na detaily:

"My budeme chtít vědět, jak se rozdělí ta částka jeden a půl miliardy, jak jsou na tom kraje. Samozřejmě záleží na tom, jak to bude vypadat pro zařízení, kde máme naše členy."

Podle odborů je na dotace zapotřebí navýšení o více než 2 miliardy korun.

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme