Nečas nehodlá rezignovat, za Nagyovou stojí. Opozice chce jeho demisi a volby

Premiér Petr Nečas očekává, že policie brzy oznámí, proč došlo k zásahu na Úřadu vlády a dalších místech. K rezignaci prý nemá důvod. Na večer svolal Nečas mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, odpoledne zasedlo politické grémium ODS a v pátek se sejde poslanecký klub strany. Zároveň se předseda vlády zastal své „pravé ruky“ Jany Nagyové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci oznámil, že nemá důvod rezignovat | Foto: Filip Jandourek

„K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla. A nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností,“ upozornil Nečas.

Premiér na tiskové konferenci řekl, že celý dnešní den pracoval na Úřadu vlády a věnoval se opatřování informací. Do této chvíle prý nezjistil nic, co by prokazovalo trestnou činnost jeho spolupracovníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas se vyjádřil k zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády, ministerstvu obrany a v dalších institucích

„Znovu vyzývám orgány činné v trestním řízení k urychlenému objasnění všech souvislostí tohoto zásahu, protože dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení,“ dodal Nečas.

Vadí mu například, že akci v Praze dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

„Já osobně i moji spolupracovníci jsme připraveni poskytnout veškerou součinnost, ale podobné účelové změny jednotlivých typů státních zastupitelství byly ve své době právem kritizovány v kauze Jiřího Čunka. Vždy jsem usiloval o politickou nezávislost orgánů činných v trestním řízení,“ upozornil premiér.

Zásah na Úřadu vlády nemá podle jeho informací žádnou souvislost s aktivitou policie na jiných institucích.


Útvar pro odhalování organizovaného zločinu navštívil také pražský magistrát, ministerstvo obrany, sídlo generálního ředitelství Lesů České republiky v Hradci Králové, sídlo lobbisty Romana Janouška i podnikatele Ivo Rittiga.

Policie prohledává bezpečnostní schránky v Komerční bance a ředitelství Lesů ČR

Číst článek

Policisté prohledávali i některé bezpečnostní schránky v Komerční bance na Václavském náměstí v Praze. Zadrželi několik lidí, mezi nimi Janu Nagyovou – ředitelku premiérova kabinetu, šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula nebo exministra Ivana Fuksu. Detektivové zatím nechtějí prozradit, co za zásahem stojí. Opoziční ČSSD přesto žádá Nečasovu demisi a předčasné volby.

Detektivové ÚOOZ údajně zatkli dva bývalé 'rebely' z ODS. Zasahovali i na Úřadu vlády

Číst článek

Kde zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Český rozhlas, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme