Nečas nevylučuje, že se Česko ještě připojí k paktu o rozpočtové disciplíně

Premiér Petr Nečas (ODS) čelil ve sněmovně kritice opozice kvůli českému odmítnutí fiskální úmluvy eurozóny. Před poslanci musel obhajovat svůj postup na lednovém summitu v Bruselu. Podle Nečase není vyloučeno, že se Česko ke smlouvě nakonec připojí, na jednání lídrů unie se ale kvůli mandátu od vlády prý nemohl k podpisu zavázat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas na jednání sněmovny 9. 2. 2012 | Zdroj: ČTK

Premiér dnes víceméně zopakoval důvody, které říkal už po skončení summitu, tedy že na jednání jel s jistým mandátem, který mu nedovoloval dát český souhlas. Podle Nečase se navíc text dokumentu do poslední chvíle měnil, a nemohli ho tak dostatečně prozkoumat naši experti.

„Chtělo se jasné a závazné ano, cokoliv jiného by bylo řazeno mezi ne. Proto jsem nemohl, než jasně říci, že souhlas s podpisem v dané chvíli nemohu dát, a proto v tuto chvíli říkám ne. Tím jsem podpis mimochodem nevyloučil, pouze jsem se k němu nezavázal,“ uvedl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ve sněmovně sledovala reportérka Martina Spěváčková

Dodal, že rozpočtový pakt je pro Česko nevýhodný a že neřeší problém dluhové krize, ale pouze deficitní.

„To, co víme, je, že dochází k přenosu nových významných pravomocí na unijní instituce a že se povaha evropské spolupráce mění směrem k fiskálnímu federalismu,“ připojil premiér další výhradu.

Opozici podle očekávání nepřesvědčil. Místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek argumenty premiéra odmítá, označil je za "tlach". Tvrdí, že Česko je v očích Unie nečitelné a premiér republiku svým postojem poškozuje a vyvádí ji až na samý okraj Evropy.

„My se tváříme, jako kdybychom tomu projektu nevěřili, jako kdybychom z toho vlaku chtěli vystoupit. Já nechápu, proč. Důvody podle mě řečeny nebyly, to se tady otevřeně neříká, stejně jako se otevřeně nemluví o tom, jaký je náš vztah k eurofondům. Já si myslím, že v tom je ten základní problém,“ podotkl Zaorálek.

Opozice výzvu vládě neprosadila

Sněmovně Zaorálek doporučil, aby vyzvala vládu k připojení Česka k úmluvě a zahájila její ratifikační proces. Na tom se ve středu hlasy opozice usnesl Senát. Dolní komora ale po dvouhodinové debatě na návrh ODS premiérovo vystoupení pouze vzala na vědomí, snahu sociálních demokratů nepodpořili ani komunisté.

České ne paktu o rozpočtové kázni způsobilo nedávno i slovní roztržku mezi Nečasem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Dnes politici TOP 09 do sporu ve sněmovně vůbec nevstupovali, už v týdnu se totiž Nečas se Scgwarzenbergem dohodli, že své vzájemné výroky ohledně paktu budou mírnit. Do debaty nevstupovaly ani Věci veřejné, které stojí za premiérem.

Úmluva se má podepisovat v březnu. Jejím cílem je přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny, a to posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států Evropské unie.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme