Nečas: Odebrání mandátu odsouzeným poslancům je problematické

K návrhu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, aby bylo možné zbavit mandátu odsouzeného poslance, se vláda postavila neutrálně, jasné ano neřekla. Premiér Petr Nečas považuje návrh v mnoha ohledech za problematický.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas chápe důvěru svému kabinetu jako podporu dalších vládních reforem

Premiér Petr Nečas chápe důvěru svému kabinetu jako podporu dalších vládních reforem | Zdroj: ČTK

Němcová požaduje, aby každý zákonodárce pravomocně poslaný do vězení o mandát přišel. Zároveň navrhuje, aby se novela vztahovala i na současné zákonodárce. Kabinet v předběžném stanovisku doporučil účinnost až od příštího volebního období.

Premiér Petr Nečas poukázal na nedostatky, proč tento záměr kabinet nemohl podpořit.

„Člen parlamentu, který by byl odsouzen za úmyslný trestný čin podmíněně, by o mandát nepřišel, na rozdíl od člena parlamentu, který byl odsouzen za neúmyslný trestný čin nepodmíněně,“ uvedl Nečas jeden z příkladů, proč má k návrhu námitky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas vysvětlil, proč má k návrhu Miroslavy Němcové odebrat mandát pravomocně odsouzeným poslancům výhrady

Předseda vlády zmínil i další spornou situaci, když by se odsouzený poslanec domohl zrušení rozsudku cestou mimořádných opravných prostředků.

„Může nastat případ, kdy bude pravomocné rozhodnutí soudu o vině poslance, tedy bude odsouzen k nepodmíněnému trestu, přijde o mandát a pak cestou mimořádných opravných prostředků bude to pravomocné rozhodnutí soudu zrušeno,“ vysvětlil premiér.

V takovém případě, kdy by mezitím byl za odsouzeného poslance zvolen náhradník, by sněmovna podle Nečase musela mít o zákonodárce víc.

O odebírání mandátu se začalo mluvit v souvislosti s úplatkářskou aférou ve Věcech veřejných a v případě poslance Davida Ratha. Odborníci na ústavní právo ale upozorňují, že nová pravidla nejsou potřeba. Zákonodárce ve vězení svou práci stejně dělat nemůže.

O návrhu budou rozhodovat poslanci. Aby ústavní změna začala platit, musí pro ni hlasovat tři pětiny zákonodárců.

Martin Drtina, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme