Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku trojici 'rebelů'. Může být veden mezi podezřelými
Odstupující premiér Petr Nečas slíbil podle policie trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Vyplývá to z policejního dokumentu o obvinění Nagyové a čtyř dalších osob. Nečas kriminalizaci případu odmítá. Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár nicméně nevyloučil, že je Nečas veden mezi podezřelými.
„Vyloučit v této trestní věci nelze vůbec nic,“ uvedl Komár pro ČRo s tím, že žádost o vydání poslance Petra Nečase kvůli trestnímu stíhání na cestě do sněmovny není.
Policejní dokument zveřejnil na svém webu deník E15. Ve sdělení obvinění Janě Nagyové se jasně píše, že premiér a předseda ODS Petr Nečas slíbil poslancům ODS Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi výměnou za odchod ze sněmovny posty v představenstvu nebo dozorčích radách státních firem. Jednalo se o České dráhy, Čepro a Český Aeroholding.
Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár mluvil na Radiožurnálu o případném obvinění Petra Nečase
Nabídku jim měli zprostředkovat tehdejší ředitelka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
V korupční aféře údajně figurují také generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda. Ti prý mluvili s Janou Nagyovou po telefonu o možných postech pro rebelující poslance.
Státní zástupce Ivo Ištvan informace z policejního dokumentu komentovat odmítl. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Pro veřejnost mám pouze informaci, že vyšetřování probíhá podle přesně stanoveného harmonogramu,“ poznamenal.
Odstupující premiér Petr Nečas jakoukoliv kriminalizaci případu ve vyjádření pro ČRo odmítl
Odstupující premiér Petr Nečas jakoukoli kriminalizaci případu odmítá: „K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice. Běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické, vnitrokoaliční situace je tady kriminalizováno. Dochází ke kriminalizaci sice někomu nevonících politických postupů, ale kdyby toto měl být kriminální čin, je to na zavření celé politické reprezentace.“
Nagyovou a Bočka policie viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení, Tluchoře se Šnajdrem ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, Fuksu pak ze zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni jsou ve vazbě. Petra Nečase zatím policie neobvinila ani nevyslechla.
Poslanci ODS by nepodpořili vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání
Číst článek
K podání vysvětlení je naopak pozván ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Ten už dříve řekl, že pozici ve firmě Čepro nabídl Marku Šnajdrovi on. Stejně jako Petr Nečas i Miroslav Kalousek si myslí, že případ nemá korupční charakter.
Poslanci ODS už řekli, že by případnou žádost policie o vydání Nečase ve sněmovně nepodpořili. Potvrdil to po jednání poslanců, senátorů a europoslanců ODS šéf stranického poslaneckého klubu Marek Benda. Informace o údajném uplácení tří bývalých poslanců ODS označil za absurdní.
Nečas se nedopustil korupce, tvrdí ODS. Opozice je opatrná
„Jestli byla celá policejní akce, která proběhla, jenom vyjádřením jiného právního názoru na to, co je nebo není korupce, tak my říkáme celou dobu: Toto není korupční jednání ve smyslu trestního zákona. Pokud někdo dostal jakoukoli funkci, tak ten plat v té funkci nedostává jako automat, ale za práci, kterou tam odvádí,“ řekl Marek Benda.
Podle ODS se jedná o legitimní nástroj politické moci a zásah na Úřadu vlády podle občanských demokratů znamená jen to, že policie má jiný právní názor.
„Jsme přesvědčeni, že to skutečně nejsou nějaké funkce, které nemají za sebou odvedenou práci. Je to věc, která není nějakým finančním benefitem. Zvláště i v těchto případech někde ten finanční benefit byl mnohem nižší, než byl na pozici poslance. Možná je nějaké jiné vyjádření právního názoru a budoucnost ukáže, jaký je správný,“ uvedl úřadující předseda ODS Martin Kuba.
ODS se zatím na Nečasovu nástupci nedohodla, TOP 09 chce mít při výběru poslední slovo
Číst článek
Opozice hodnotí situaci spíše opatrně. Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce může být výkladů více: „Advokáti budou mít jistě jiný právní výklad než státní zástupci. Od toho je soud, aby rozhodl o tom, zda to je nebo není trestné."
„Já si v tuto chvíli netroufám odhadovat, zda to je nebo není trestný čin. Protože skutečně je to věc, která je svým způsobem na hraně. Ale bez znalosti okolností, bez toho, aniž bychom znali podrobnosti o onom vyjednávání, a co kromě toho bylo například součástí dohody, není možné se k tomu jasně postavit,“ dodal Tejc.