Nečas považuje Kalouskův telefonát vyšetřovateli za 'mimořádně nešťastný', žádá vysvětlení

Telefonát ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) policejnímu vyšetřovateli kauzy kolem nákupu letadel CASA považuje premiér Petr Nečas (ODS) za „mimořádně nešťastný krok“. Po Kalouskovi bude chtít vysvětlení, opozice rovnou žádá rezignaci. Ministr telefonát nepopřel, nátlak na vyšetřovatele ale odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas na TK po jednání vlády | Zdroj: ČTK

Podle serveru Respekt.cz Kalousek minulý týden telefonoval policistovi Jiřímu Mazánkovi, který vyšetřuje kauzu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), a údajně mu řekl, že "u policie skončil".

"Ukazuje se, že rozhodnutí volat vyšetřovateli poměrně citlivé kauzy, do které je pan ministr nějakým způsobem zaangažován, je politicky mimořádně nešťasný krok. Budu chtít slyšet od pana ministra vysvětlení. Jsem docela překvapený, že vysvětlení po něm nepožaduje předseda jeho vlastní politické strany," komentoval informaci v Bruselu pro Radiožurnál premiér Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a Jeronýma Tejce z ČSSD, k tématu mluvili v Ozvěnách dne také redaktor Respektu Ondřej Kundra a komentátor ČRo 6 Radko Kubičko

Miroslav Kalousek telefonát nepopírá, jeho obsah byl ale podle něj jiný.

„Já jsem neudělal nic jiného, než že jsem vyšetřovatele - a byl to vyšetřovatel, kterému jsem před tím dával vysvětlení do protokolu - informoval o tom, že odborné stanovisko garanta ministerstva financí, které si od nás vyžádal mandátový a imunitní výbor, posílám dozorovému zástupci,“ řekl Radiožurnálu Kalousek.

Jeho stranický kolega Stanislav Polčák považuje ministrovo vysvětlení za dostačující. „Nemohu se ubránit dojmu, že takto postupovat bylo trochu chybou, protože je to velmi citlivá kauza. Ale tímto nechci v žádném případě zpochybňovat verzi pana ministra, ona je skutečně logická,“ uvedl Polčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Sociální demokracie dnes Kalouska vyzvala k okamžitému odchodu z vlády. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce se ministr neměl do případu Parkanové vůbec plést kvůli střetu zájmů.

„Je evidentní, že telefonoval politik, který je přímo zainteresován na této kauze, ať už tím, že je blízký spolupracovník Vlasty Parkanové, s níž je dlouhá léta ve straně, ať už v KDU-ČSL nebo TOP 09. Je to také přítel člověka, který je majitelem Omnipolu,“ uvedl Tejc s odkazem na Richarda Hávu, jehož firma nákup letadel zprostředkovala.

Vyšetřovatel je asi přecitlivělý, odmítá Kalousek nátlak na policii v případu Parkanové

Číst článek

K názoru opozice se přiklání i česká pobočka protikorupční organizace Transparency International. Její ředitel David Ondráčka označil telefonát ministra financí za naprosto nepřijatelný zásah do vyšetřování kauzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Transparency International považuje ministrův telefonát za nepřijatelný zásah do vyšetřování, řekl Pro Rádio České její ředitel David Ondráčka

„Považuji to za absolutní nehoráznost a za něco, co absolutně překročilo všechny hranice. Ministr nemá co volat konkrétnímu vyšetřovateli, navíc v kauze, která se ho nějakým způsobem konkrétně týká a ke které se veřejně vyjadřuje. Pokud mělo ministerstvo financí nějaké analýzy, tak to mohlo jednoduše poslat dozorujícímu státnímu zástupci,“ podotkl Ondráčka.

Policie chce místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání poslankyně, nyní se věcí zabývá mandátový a imunitní výbor. Parkanová je přesvědčená, že se trestného činu nedopustila.

Ministr Kalousek již od zveřejnění kauzy ostře vystupuje na obranu Parkanové. Prohlásil například, že její obvinění je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém. Premiér Nečas ho tento týden vyzval, aby svá vyjádření mírnil.

Pavel Novák, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme