Nečas: Reformou veřejných financí stát dosud ušetřil 80 miliard

Reforma veřejných financí dosud ušetřila státnímu rozpočtu až 80 miliard korun. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podstatnou část této reformy, která začala platit od loňského roku, tvořily změny v sociální oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Změny se dotkly například vyplácení porodného, nemocenské, pohřebného nebo rodičovské dovolené a zaměstnávání postižených. Celkový objem státních výdajů na sociální dávky podle ministra Nečase klesl.

"Stav veřejných financí by v současné době, kdyby nebyl proveden tento reformní krok vlády v roce 2007, byl v podstatě nezvladatelný, protože deficit státního rozpočtu by byl vyšší proti stávajícímu stavu zhruba o 80 miliard korun. Naším cílem tedy byl efektivnější a adresnější sociální systém," uvedl dnes Nečas.

Reforma mimo jiné zrušila automatické valorizace sociálních dávek, zpřísnila vyplácení nemocenské a snížila porodné na 13 tisíc korun.

Související příspěvky:
Vládní reformy přibrzdily sociální výdaje
Senát podpořil důchodovou reformu i reformu policie
Nečas spojuje přijetí důchodové reformy s existencí koalice
Ústavní soud jedná o sociální části vládní reformy
S rokem 2008 začíná platit takzvaný reformní batoh - zatíží to naše peněženky

Marika Táborská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme