Nečas s Hegerem převezmou tulipán jako symbol mezinárodního dne lidí s Parkinsonovou chorobou

Symbolem lidí, trpících Parkinsonovou chorobou, je červený tulipán. Dnes květinu dostanou premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger jako připomínku, že ve čtvrtek je mezinárodní den lidí s touto nemocí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tulipány

Tulipány | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Jen v České republice trpí Parkinsonovou chorobou přibližně dvacet tisíc lidí. Na celém světě to jsou už čtyři miliony. A tuto diagnózu sdělují lékaři pacientům čím dál častěji.

„Mně bylo hrozně, protože jsem samozřejmě věděla, co ta nemoc obnáší, že se z člověka postupem doby stane naprostá troska závislá na okolí,“ popisuje své pocity jedna z pacientek Jana Večlová.

„Pravda je, že prvních pár let to celkem jde ještě zvládnout, ale vyhlídky do budoucnosti nemám příliš dobré,“ dodává s obavami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Parkinsonově chorobě mluvil lékař Petr Dušek

Parkinsonova choroba se obecně považuje za nemoc starých lidí. Podle lékaře Petra Duška z Centra extrapyramidových onemocnění Neurologické kliniky Všeobecně fakultní nemocnice v Praze 2 to tak ale vždy být nemusí. Jak říká, je sice častější u starších lidí, ale přibližně deset procent pacientů onemocní ve věku do čtyřiceti let.

„Tím, že populace stárne, pacientů přibývá,“ říká.

Jana Večlová na sobě chorobu poznala tak, že se jí rapidně zhoršilo písmo – nemohla po sobě nic přečíst. To je podle Duška jeden z nejčastějších projevů nemoci.

„Patří mezi takzvané hybné projevy nemoci, mezi které patří i třes, což je asi ten nejznámější příznak. Nicméně asi padesát procent pacientů vůbec třes nemá. To, co je nejtypičtější, je celkové zpomalení hybnosti,“ vysvětluje.

„Mohou mít i projevy, které řadíme mezi neuropsychiatrické, to znamená poruchy paměti, spánku, deprese, úzkosti a podobně,“ doplňuje informace.

Přední politici si na chvíli vyzkouší, jaké je to žít s Parkinsonovou chorobou

Číst článek

Jak říká, zpočátku lze příznaky eliminovat tak, že okolí ani nemusí poznat, že člověk trpí touto chorobou. Postupem času ale se stav zhoršuje, až jsou nakonec pacienti zcela závislí na okolí.

„Umíme tlumit příznaky tím, že dodáme do mozku to, co tam chybí. Ale vlastní postup nemoci v současné době vyléčit ani přesvědčivě zpomalit nedokážeme,“ přiznává lékař.

Pojišťovna pacientům hradí lázeňskou terapii pouze jednou za život. Podle Duška ale nejde jen o lázně, důležitá je rehabilitace obecně, což není snadné.

V České republice fungují tři centra, která se zabývají Parkinsonovou nemocí – v Praze, Brně a Olomouci.

Jiří Chum, Eva Hanzlová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme